Mniejszy dom, większe możliwości. Projekty małych domów parterowych i ich zalety.
Jeśli w trakcie wyboru projektu przyszłego domu odrzucamy konieczność wędrowania po schodach, a jednocześnie nie potrzebujemy wielkich przestrzeni, to mały parterowy dom wydaje się naturalnym wyborem. Jakie korzyści niesie ze sobą taki rodzaj budynku i dlaczego warto rozważyć projekty domów parterowych? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć kilka.
Dom przy Niezapominajek 5
Wygoda i bezpieczeństwo – projekty domów parterowych dostępne dla wszystkich!
Projekty małych domów parterowych są przyjazne dla różnych grup mieszkańców. Dzięki brakowi schodów są wygodne dla osób starszych i tych, którzy mają problemy z poruszaniem się. Brak schodów oznacza brak trudności z poruszaniem się między piętrami. Takie domy to również odpowiednie rozwiązanie dla rodzin z małymi dziećmi. Dla małych dzieci schody są fascynującą przestrzenią do eksploracji, co niejednokrotnie okazuje się także źródłem potencjalnych niebezpieczeństw. Parterowe konstrukcje zajdą zatem zwolenników w każdej grupie wiekowej. Szczególnie cenią je Ci, którzy lubią mieć całą powierzchnię domu w zasięgu ręki, to znaczy na jednej płaszczyźnie.
Parterowe domy zazwyczaj mają prostą i kompaktową konstrukcję. Ich program funkcjonalny najczęściej tworzy część dzienna, z otwartą kuchnią i salonem, oraz prywatna strefa nocna z sypialniami i jedną lub dwiema łazienkami. W większości przypadków są to 2 lub 3 pokoje, które mogą pełnić rolę sypialni lub gabinetów. W najlepszych projektach małych parterowych domów, czyli takich których powierzchnia użytkowa nie przekracza 80 m², znajdziemy także dwie łazienki oraz pralnię z kotłownią. To maksimum pomieszczeń, które można uzyskać na niewielkiej przestrzeni. Jeśli analizowane przez nas projekty domów nie posiadają dwóch łazienek, to warto wybrać taki, który ma zaprojektowaną przynajmniej dodatkową toaletę. Taki układ pomieszczeń pozwala rozładować poranne kolejki do toalety, które najczęściej powstają rano, gdy spieszymy się do szkoły i pracy.
Dom przy Przyjemnej 25
Tanie i ekspresowe! Projekty domów oszczędne w realizacji.
Niewielkie domy typu bungalow mają jedną znaczącą zaletę – są
proste w budowie, nie wymagają dużych nakładów finansowych i nie generują dodatkowych kosztów w trakcie realizacji! Nie posiadają balkonów, nie są podpiwniczone, niekiedy nawet rezygnuje się w nich z garażu, a to znacznie obniża całościowe koszty inwestycji. Są tańsze również dlatego, że nie wymagają budowy kolejnego piętra ani jego wykończenia. Nie ma też konieczności ocieplania w nich stropodachu. Małe projekty domów charakteryzują się łatwością i szybkością prowadzenia budowy, ponieważ zazwyczaj mają prostą i zwartą bryłę. To projekty o uproszczonych kształtach, często rozrysowane na strukturze kwadratu, lub prostokąta. Małe parterowe domy można zbudować szybko i z niewielkimi kosztami, dlatego stają się coraz bardziej popularne wśród inwestorów, którzy wybierają je zamiast zakupu mieszkania w apartamentowcu.
Stawiając na parterowe projekty domów, decydujemy się na szybki proces budowy i sprawną realizację inwestycji. Obecnie inwestor ma do wyboru różne technologie i materiały budowy. Parterowe domy o niewielkiej powierzchni można śmiało wybudować zarówno systemem tradycyjnym murowanym, jak i szybkim systemem kanadyjskim, czy prefabrykatów keramzytowych. Podobnie rzecz ma się w kwestii stropu. Możemy wybrać lany żelbetowy, lub teriva, jeśli mamy w planach późniejsza adaptację poddasza na cele mieszkalne, lub lekki strop drewniany, lub wiązarowy. Prosty dom, prosta i szybka budowa – to zasada przyświecająca dobrym projektom domów. Wybór konkretnej technologii i materiałów zależy od naszych preferencji, ale wszystkie te opcje pozwalają nam spełnić marzenie o własnym, bezpiecznym i komfortowym miejscu na ziemi.
Dom przy Bukowej 21
Mały dom, wielka radość, głównie dla tego, że bez narażania się na olbrzymie koszty udało się nam osiągnąć upragniony cel. Jeśli zależy nam na szybkim i bezproblemowym zamieszkaniu na swoim, małe projekty domów parterowych będą idealnym rozwiązaniem.