Zdrowie

Przeziębienie w ciąży – czy szkodzi dziecku?

przeziębienie w ciąży

Ciąża to naprawdę wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. Każda z nas w tym czasie chce jak najlepiej o siebie dbać, by nie zaszkodzić prawidłowemu rozwojowi prenatalnemu dziecka. Nie jedna młoda mama podczas swojej pierwszej ciąży zastanawia się, czy czy przeziębienie w ciąży szkodzi dziecku? Wielu lekarzy pierwszego kontaktu oraz ginekologów słyszy to pytanie od swoich pacjentek. Warto więc pochylić się nad tym problemem i zwiększyć swoją wiedzę na ten ważny dla kobiet temat.

Przeziębienie w ciąży a wpływ na dziecko

Jak typowe przeziębienie wpłynie na przebieg ciąży i stan płodu? Typowe przeziębienie z katarem, kaszlem, a nawet gorączką w żaden sposób nie zaszkodzi dziecku. Nie powinno się również rygorystycznie unikać leków, ponieważ dopuszczalne jest stosowanie bezpiecznego w ciąży paracetamolu. Warto pamiętać, że maksymalna dawka to 4 gramów paracetamolu na dobę. Warto również zdecydować się na naturalne preparaty stosowane od lat przez nasze mamy i babcie. Są to między innymi: czosnek, syrop z malin, kwiat lipy, imbir, cytryna, czy miód.

Przeziębienie w pierwszym trymestrze ciąży

Również zwykłe przeziębienie w pierwszym trymestrze ciąży nie jest w żaden sposób szkodliwe dla rozwijającego się płodu. Należy pamiętać, że każde ostre zakażenie należy skutecznie leczyć. Jest to ważne, ponieważ przewlekły, długo trwający stan zapalny w organizmie może przyczynić się do zwiększenia ryzyka porodu przedwczesnego oraz innych groźnych powikłań ciążowych. Dlatego nawet jeśli konieczne jest przyjęcie antybiotyku to nie powinniśmy tego unikać. Przewlekły stan zapalny jest dla płodu znacznie groźniejszy niż stosowane leki i zawarte w nich substancje czynne.

Należy zauważyć, że powinno się unikać syropów przeciwkaszlowych opartych na alkoholu, gdyż substancja ta może niekorzystnie wpływać na rozwój i funkcjonowanie płodu. Takim syropem zwierającym etanol jest na przykład wyciąg z babki lancetowatej – popularny ziołowy preparat stosowaniu w leczeniu suchego kaszlu i regeneracji podrażnionego nabłonka gardła w przebiegu zapalenia.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *