Lifestyle

3 podstawowe zasady zdrowego stylu życia

zdrowy styl życia

Zdrowy styl życia to pewne ogólnie znane i przyjęte zasady, który zmierzają do poprawy jakości i trybu życia, wpływając tym samym na ogólne samopoczucie danej osoby, a także np. na niwelowanie objawów lub sutków pewnych chorób (w tym chorób zaliczanych do miana chorób cywilizacyjnych).

Zasady zdrowego stylu życia

Zdrowy styl życia ma zapewnić nam optymalne zdrowie, a także minimalizować ryzyko zachorowania na niektóre choroby (np. otyłość/nadwagę, cukrzycę).

Zwykle główne zasady zdrowego trybu życia to:
– odpowiednio dobrana i zbilansowana dieta,
– odpowiednia ilość/długość snu,
– regularna aktywność fizyczna,
– wyeliminowanie wszelkiego rodzaju używek typu palenie papierosów, zażywanie narkotyków, picie dużych ilości alkoholu,
– korzystanie z opieki medycznej (regularne badania profilaktyczne, ogólne dbanie o zdrowie, działanie prewencyjne).

Główne zasady zdrowego stylu życia

Zwykle jako pierwszą i najważniejszą zasadę zdrowego trybu życia, wymienia się odpowiednio zbilansowaną dietę. Dobrze zbilansowana i dobrana dieta ma dostarczać w odpowiednich ilościach nie tylko składników odżywczych (w tym niezwykle ważnych białek, tłuszczów i węglowodanów), ale również substancji takich jak błonnik, witaminy i sole mineralne.

Niezwykle ważna jest też aktywność fizyczna. Regularne uprawianie ćwiczeń poprawia samopoczucie, zwiększa odporność, lecz również zapobiega gromadzeniu się niechcianej tkanki tłuszczowej, która prowadzi do bardzo groźnej w skutkach nadwagi.

Podczas przestrzegania zasad zdrowego trybu życia nie powinniśmy jeszcze zapominać o odpowiedniej ilości snu. To właśnie w trakcie snu nasz organizm się regeneruje, nabiera sił o działania, a mózg odpoczywa. Wiele badan wskazuje, że wiele osób, które śpią około 6-8 godzin na dobę, zdecydowanie rzadziej choruje.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *