Moda

Co wiedzieć należy o wkładach odzieżowych

tkanina odzieżowa

Wkłady odzieżowe to nieodłączny element większości rodzajów odzieży. Pojęcie o nich jest jednak mgliste. Tak naprawdę odpowiednią wiedzę posiadają specjaliści, zawodowo zajmujący się projektowaniem, wytwarzaniem odzieży. Również wszystko o wkładach odzieżowych wiedzą ci, którzy zajmują się produkcją i sprzedażą materiałów, które z nich powstają. Szyjący hobbistycznie, użytkownicy odzieży takiej wiedzy nie posiadają. Dlatego warto przybliżyć wszystkim tematykę wkładów odzieżowych.

Wkład odzieżowy – co to jest i w jakim celu jest wykorzystywany

Mówimy o materiale, który jest wszywany do wnętrza odzieży, lub z lewej strony odzieży. Robi się to między innymi, by zmienić na lepszą właściwość odzieży, zagwarantować przydatne dodatki.
Wkłady odzieżowe mogą być stosowane w przeróżnych sytuacjach. Przede wszystkim wszywa się celem zwiększenia wytrzymałości materiału oraz ocieplenie materiału (tutaj wykorzystywany jest np. tzw. ocieplacz). Trzeba również pamiętać o tym, że używanie wkładów ma na celu stabilizację odzieży, a także sprawienie, że będzie ona mniej podatna na wgniecenia. Wkłady odzieżowy mogą również być odpowiedzialne zarówno za zwiększenie ciężaru oraz objętości.

Z czego powstają wkłady odzieżowe?

Standardowy podział wkładów odzieżowych bierze się z materiału, z których powstają. W wyniku tego możemy odróżnić wkłady dziane, tkane oraz włókninowe. Przy produkcji wkładów odzieżowych używa się przede wszystkim włókien wiskozowych, bawełnianych, poliestrowych oraz poliamidowych. To, z jakiego surowca powstanie wkład odzieżowy, decyduje o jego właściwościach. Wybór określonego surowca jest również determinantem ceny finalnej wkładów odzieżowych.
Wybór określonego wkładu odzieżowego powinien być oparty między innymi o jego gramaturę. Tradycyjnie, jeżeli mamy gruby materiał, to lepiej postawić na wkłady odzieżowe o dużej gramaturze. Przy cienkich materiałach, stosowane są lżejsze gramatury. Warto jednak w tym miejscu zapamiętać, że gramatura wpływa jedynie na wagę wkładów odzieżowych. Natomiast nie decyduje o tym, że cięższy wkład będzie sztywniejszy, od tego z niższą gramaturą.

Gdzie kupować najlepsze wkłady odzieżowe?

Chcąc nabyć doskonałe wkłady odzieżowe, warto wybierać sprawdzonych producentów, renomowane hurtownie tkanin. Przed zakupem, koniecznie należy sprawdzić informacje o wkładzie. Rzetelny producent zamieści dokładny opis produktu. Z niego można wywnioskować, z jakiego rodzaju wkładem odzieżowym ma się do czynienia. To znacznie ułatwia dopasowanie konkretnych materiałów do swoich potrzeb.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *