Moda

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne?

okulary przeciwsłoneczne

Okulary słoneczne to przydatny dodatek. Chronią oczy nie tylko przed rażącym słońcem, ale także niebezpiecznym promieniowaniem ultrafioletowym. Jak zatem wybrać okulary przeciwsłoneczne?

Miejsce zakupu  

Okulary przeciwsłoneczne powinniśmy kupować w sprawdzonych miejscach, najlepiej w salonie. Produkty kupione w supermarkecie czy na bazarze mogą nie spełniać swoich funkcji i właściwie nie ochraniać naszych oczów.

Filtr UV  

Do powierzchni ziemi docierają głównie fale 400 nanometrów, więc powinniśmy postawić na okulary, które będą stanowiły skuteczną przed nimi ochronę. Z tego względu powinniśmy postawić na okulary z filtrem UV 400. Zapewni on 100% ochronę. Pamiętajmy także, że powinniśmy przyłożyć, jak najwięcej starań, aby wybrany model ochraniał jak najlepiej nasz wzrok. Zapominamy, że ciemne szkła rozszerzają źrenice, co powoduje wpadanie do naszych oczu większej ilości niebezpiecznych promieni. Jeżeli okulary nie będą posiadać odpowiedniego filtra, to nie ochronią nas przed promieniowaniem UV, a także narażą na możliwość wystąpienia zapalenia siatkówki czy spojówki. Jeśli zastanawiamy się, skąd wziąć środki finansowe na zakup odpowiednich okularów przeciwsłonecznych to pomocna może okazać się szybka gotówka oferowana przez instytucje pozabankowe. Jej zalety to szybka dostępność i możliwość spłaty w niewielkich ratach. Nie zapominajmy jednak, że szybka gotówka wymaga spłaty w przyszłości.

Odpowiednie szkła   

Kolejna cecha, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie okularów przeciwsłonecznych to kategoria szkieł. To nic innego jak stopień przyciemnienia okularów oraz przepuszczania promieni słonecznych. Kategoria 0 przepuszcza promienie słoneczne w 80-100%. Nadaje się na silne zachmurzenie. Kategoria 1 przepuszcza około 43-80% światła i doskonale sprawdza się podczas mgły albo słabego światła. Z kolei kategoria 2 przepuszcza już znacznie mniej światła, bo od 18% do 43%. Świetnie sprawdza się w zmienną pogodę. Kategoria 3 zapewnia już lepszą ochronę, gdyż przepuszczalność światłą w tych szkłach wynosi jedynie od 8% do 18%. Nadają się na słoneczny dzień. Najlepszą ochronę zapewniają szkła należące do kategorii 4, gdyż umożliwiają tylko 3-8% przepuszczania promieni słonecznych. Warto w nie zainwestować na dni z oślepiającym słońcem w lecie albo słoneczne dni w zimie. Pamiętajmy, żeby inwestować w szkła dobrej kategorii, a jeżeli brak nam odpowiednich środków na ten cel to z pomocą przychodzi szybka gotówka.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *