Uroda

Jak zrobić mydło naturalne?

wykonanie naturalnego mydła

Do I wojny światowej mydła były produkowane głównie w domach, tradycyjnymi metodami. Niestety, w wyniku wojny dostęp do różnego rodzaju tłuszczy został mocno ograniczony i produkcja mydła w domu była praktycznie niemożliwa.Wtedy też pierwsze firmy chemiczne wytworzyły mydła syntetyczne, nazywane detergentami.

Na szczęście obecnie dostęp do różnego rodzaju tłuszczy jest niemal nieograniczony i robienie mydła naturalnego w domu jest jak najbardziej możliwe. Ponadto, produkcja takiego mydła z pewnością pozwala na drobne oszczędności, ale przede wszystkim pozytywnie wpływa na ochronę środowiska.

Jak zrobić mydło naturalne? Przepis na mydło naturalne można odnaleźć wszędzie, nawet pytając babć i dziadków. Do produkcji takiego rodzaju mydła potrzebujemy więc tłuszcz (czy olej) i sodę kaustyczną. Istotną rolę w produkcji mydła odgrywa dokładne ważenie materiałów. Aby dobrze przygotować mydło należy robić wszystko dokładnie z recepturą. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że wszystko jest robione zgodnie ze sztuką.

Wykonanie naturalnego mydła

Mydła mogą być różne, dlatego też warto zastanowić się nad wyborem różnego rodzaju tłuszczy. Popularne jest wykorzystanie oliwek. Aby przygotować mydło oliwkowe potrzebujemy ponad litr wytłoków z oliwek, około 127 gramów wodorotlenku sodu i 380 ml wody.

Po odważeniu wszystkich elementów należy wsypać do wody wodorotlenek. Podczas tej czynności woda zaczyna być gorąca, dlatego warto uważać. Wodę z wodorotlenkiem należy schłodzić do temperatury około 40 stopni Celsjusza. W tym czasie można przygotować kolejny etap produkcji mydła – fazę olejową. 1000g wytłoków należy podgrzać do 40 stopni.

Gdy zarówno ług jak i olej mają zbliżoną temperaturę, należy powoli, cienką strużką, wlać ług. Po wlaniu całości należy wszystko odpowiednio wymieszać. Po wymieszaniu przygotowane mydło należy przelać do foremek i odstawić, aby stwardniało. W ten sposób mydło jest przygotowane.

Jak łatwo zauważyć, robienie mydła naturalnego nie jest tematem problematycznym. Wystarczy odrobina czasu i zachowanie rozwagi, aby przygotować ciekawe i naturalne rozwiązanie.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *