Aranżacje

Jaki kolor pasuje do brązowych mebli?

Brązowe meble

Brązowe meble są zdecydowanie najpopularniejsze, jeśli chodzi o polskie wnętrza. Nic dziwnego, w końcu klasyka jest ponadczasowa. Jednak dobór kolorystyczny mebli i ścian może stanowić nie lada wyzwanie. Chociaż brąz w mieszkaniu jest barwą bardzo uniwersalną, to jednak nie wszystkie kolory ścian będą się z nim dobrze komponować. Jakimi wskazówkami warto zatem kierować się, dobierając ich odcień do naszych brązowych mebli?

Postawmy na neutralność

Brąz niewątpliwie jest wyrazisty i przyciąga wzrok, co warto wykorzystać podczas projektowania wnętrza. Żeby meble w tym odcieniu wybiły się na pierwszy plan, można postawić na stonowane, neutralne kolory na ścianach. Dzięki temu powstanie odpowiedni kontrast, a meble będą grały główne skrzypce w pomieszczeniu. Takie delikatne kolory ścian jak biel, beż, piaskowa żółć, écru, czy też kość słoniowa w połączeniu z brązowymi meblami nadają wnętrzu przytulny i spokojny nastrój. Aby jednak pokój nie wyglądał zbyt nudno, warto miksować te odcienie i użyć co najmniej dwóch na różnych ścianach. Dzięki temu osiągniemy ciekawszy efekt.

Brąz i szarość – nowoczesne połączenie

Ostatnio modne jest łączenie we wnętrzu odcieni brązu z jasną szarością. Jeśli umiejętnie dobierzemy ten kolor ścian do brązowych mebli, to mamy gwarancję eleganckiego, a zarazem nowoczesnego wnętrza. Jest to zestawienie, które świetnie sprawdzi się na przykład w męskiej sypialni. W takim wypadku warto pobawić się teksturami i fakturami w pomieszczeniu, aby całość nie była smutna i przytłaczająca. Zamiast zwykłej farby ściennej można użyć strukturalnej, dzięki czemu uzyskamy chropowatą powierzchnię. Dobrym pomysłem jest też pomalowanie każdej ze ścian na nieco inny odcień szarości, co ożywi wnętrze i przełamie monotonię.

Nie bójmy się kolorów!

Jest wiele odważnych i intensywnych kolorów, do których doskonale pasują brązowe meble. Pomarańcz, soczysta zieleń, burgund, fiolet idealnie komponują się z brązem. Żeby jednak nie przytłoczyć wnętrza, warto postawić na tylko jedną ścianę w mocnym kolorze, a resztę pomalować na jakiś stonowany odcień, na przykład beż. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy dany kolor będzie pasował do mebli w odcieniach brązu, możemy skorzystać z koła barw. Te barwy, które w kole leżą naprzeciwko siebie są kolorami dopełniającymi. Wybierając do swojego wnętrza odcienie znajdujące się we wzorniku naprzeciw brązowego, uzyskamy wyrazisty, lecz spójny wygląd.

Brąz a ciemne kolory

Niewiele osób wie, że czerń to również świetny kolor ścian do brązowych mebli. Dla niektórych takie zestawienie wydaje się ryzykowne, jednak może prezentować się naprawdę stylowo i oryginalnie. To coś dla miłośników rockowych lub industrialnych klimatów. Warto jednak zwrócić uwagę na to, by do pomieszczenia, w którym chcemy połączyć brąz i czerń, wpadało dużo światła słonecznego. Można ożywić je dodatkami w złocie lub srebrze, aby efekt nie był zbyt mroczny i ciężki. Barwą nieco bezpieczniejszą, ale pozwalającą osiągnąć podobny klimat jest ciemny granat. Granatowe ściany i meble w odcieniu chłodnego brązu dobrze sprawdzą się w minimalistycznym, nowoczesnym wnętrzu.

Brązowe meble – mnóstwo możliwości

Brązowe meble, niezależnie od tego, czy jest to chłodny, czy też ciepły brąz, dają mnóstwo ciekawych opcji połączeń kolorystycznych. W zależności od tego, jaki styl wnętrzarski preferujemy i jaki charakter chcemy nadać swojemu mieszkaniu, możemy z powodzeniem łączyć brązowe meble zarówno z jasnymi i spokojnymi odcieniami, jak i z tymi intensywnymi i energetycznymi. Warto pamiętać, by w tym wszystkim słuchać przede wszystkim własnego wyczucia i gustu, a wtedy bez wątpienia będziemy zadowoleni z rezultatu!

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *