Aranżacje

Okap nad kuchenką – na jakiej wysokości zamontować?

Okap kuchenny

Montując okap nad kuchenką musimy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od źródła ciepła. Znaczenie ma nie tylko to, jakiego rodzaju okap montujemy, ale także to, czy montaż dotyczy okapu nad kuchenką gazową czy też okapu nad kuchenką elektryczną. Zobaczmy, w jaki sposób należy zamontować urządzenie.

Kuchenka gazowa – Jaką odległość zachować od okapu?

Choć w sklepach ze sprzętem AGD na dobre rozgościły się kuchenki elektryczne, kuchenki gazowe nadal mają swoich wielbicieli. Część osób twierdzi, że pozwalają one na płynną regulację temperatury i mocy grzewczej. Esteci uważają także, że jest to doskonałe rozwiązanie do zastosowania w mieszkaniach po fabrykanckich typu loft, których mnóstwo znajdziemy, chociażby w Łodzi oraz do wnętrz stylizowanych na styl vintage.

Jeżeli decydujemy się na okap przyściennypowinniśmy zachować odległość ok. 40-50cm od kuchenki. Są to rozwiązania bardzo popularne i niezwykle wygodne. Okap tego rodzaju montuje się na ścianie pomiędzy szafkami nad kuchenką.

Inaczej przedstawia się kwestia okapów do zabudowy. Dzieli się je na:

  • Wkłady do zabudowy oraz
  • Okapy teleskopowe

Wkłady do zabudowy uruchamiamy za pomocą panelu sterującego znajdującego się w zasięgu reki, zaś okap teleskopowy włącza przesunięcie specjalnej szyny. Oba rodzaje okapów do zabudowy montujemy w szafce znajdującej się nad kuchenką. Odległość od niej w tym przypadku powinna wynosić ok. 60cm.

Jeszcze innym rozwiązaniem jest okap sufitowy. Montuje się go w suficie (zasadniczym lub podwieszanym). Jeżeli decydujemy się na ten rodzaj okapu w suficie podwieszanym, musi on być odpowiednio wzmocniony, aby wytrzymał ciągłe obciążenie wywierane przez konstrukcję okapu. Tego rodzaju okap bardzo często pełni także funkcje oświetlenia górnego w kuchni, dlatego musi znajdować się odpowiednio wysoko. Proponowana w tym przypadku odległość od kuchni to ok. 150 cm.

Wysokość okapu w przypadku kuchenki elektrycznej

Kuchenka elektryczna to rozwiązanie coraz chętniej wybierane. Część osób postrzega je, jako przejaw nowoczesności. Ci zaś, którzy wybrali typowe mieszkanie deweloperskie na ogół pozbawieni są wyboru z uwagi na brak instalacji gazowej. Kuchenki elektryczne występują w postaci kuchni indukcyjnych, żeliwnych lub ceramicznych.

Jeśli chodzi o okapy przyścienne, prawidłowa odległość od kuchni elektrycznej powinna wynosić około 40-50cm. Zapewni to nie tylko komfortowe użytkowanie okolic kuchenki, ale także zabezpieczy okap przez szkodliwym działaniem skoncentrowanego ciepła.

Montaż okapu kuchennego

Z kolei okapy do zabudowy (bez względu na to, czy zależy nam na okapie teleskopowym, czy też wkładach do zabudowy) mogą być zamontowane nieco niżej, niż w przypadku kuchni gazowej. Prawidłowa odległość w tym przypadku to 50 cm.

Dla okapów sufitowych ze względu na ich wysokie położenie i bezpieczeństwo użytkowania możemy trzymać się zasady 150 cm podobnie, jak przy kuchence gazowej.

Co się stanie, jeżeli źle zamontujemy okap?

To zależy. Zbyt wysoko zamontowany okap nie będzie działał na tyle sprawnie, jak wynika to z jego specyfikacji i treści instrukcji. Jeżeli zaś zamontujemy okap zbyt nisko ryzykujemy, że ciepło uszkodzi elementy wykonane z tworzywa sztucznego lub wbudowaną elektronikę. Dlatego tak istotne jest, aby przy montażu trzymać się wskazówek dotyczących odległości.

Pamiętajmy, że o dostosowaniu odległości pomiędzy okapem a kuchenką decydują dwie kwestie. Po pierwsze jest to typ okapu, jaki chcemy zastosować. Po drugie, decydujące znacznie ma typ kuchenki. Nieco inne zasady obowiązują dla kuchenek gazowych niż dla kuchni elektrycznej. Nieprawidłowy montaż okapu może zmniejszyć jego wydajność, a nawet doprowadzić do uszkodzenia plastikowych elementów urządzenia.

Artykuł powstał przy współpracy z: Homeidea.com.pl

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *