Konsola — mebel o wielu funkcjach
Konsola to dość wąski stolik, który zyskał popularność w XVIII wieku za panowania Ludwika XV. Choć po wojnie nie były zbyt popularne, obecnie moda na konsole wraca. Nadal pełnią podobne funkcje, różnią się jednak stylem, oraz materiałem, z jakich mogą być wykonane. Dzięki temu konsole można dobrać niemal do każdego wnętrza, jako elegancki i praktyczny dodatek wystroju. Co warto wiedzieć o konsolach i czym kierować się przy ich wyborze?
Co to jest konsola?
Jak wspomniano na wstępie, konsole stały się popularnym elementem wyposażanie wnętrz bogatych dworów i pałaców w XVIII wieku. Często miały formę małego przytwierdzanego do ściany stolika, z charakterystycznym półkolistym blatem, wykonanym z drewna lub marmury. Blat stolika był wsparty na jednej lub dwóch nogach, dekoracyjnie rzeźbionych, często z pozłacanymi elementami. Konsole jako element dekoracyjny umiejscawiane były pomiędzy oknami lub pod lustrami. Zazwyczaj stały na nich różnego rodzaju bibeloty, czy dzieła sztuki, takie jak rzeźby, ozdobne zegary, czy wazony. W wieku XIX konsole zaczęły się pojawiać również w bogatych kamienicach mieszczan. Choć z czasem zmieniał się nieco ich wygląd, pełniły podobne funkcje. Po wojnie konsole były mniej powszechnym elementem aranżacji. Obecnie jednak zaczynają na nowo cieszyć się coraz większą popularnością.
Jakie funkcje pełni konsola?
Współczesne konsole ewoluowały i dziś mogą mieć różne formy. Nie są również przytwierdzane do ściany. Zazwyczaj jest to wąskie stoliki o różnorodnej stylistyce. Od prostych nowoczesnych form po bardziej stylizowane i dekoracyjne. Często są wzbogacone o praktyczne półeczki lub szuflady, w których można przechowywać różne drobiazgi. Dziś konsole stanowią element wyposażenia holu, salonu, a nawet sypialni.
W holu są zazwyczaj elementem dominującym, często umieszczanym pod lustrem. Półeczki lub szuflady służą do chowania kluczy i innych potrzebnych drobiazgów. To również idealne miejsce na postawienie eleganckich lamp, które będą stanowić dodatkowe źródło światła we wnętrzu.
W niedużej sypialni konsola może zastąpić toaletkę, szczególnie jeśli zawiesisz nad nią lustro, na której można trzymać niezbędne kosmetyki, perfumy, czy biżuterię.
Dobór konsoli do wnętrza
Wybór konsol jest niezwykle szeroki. Konsola powinna zgrywać się ze stylem wnętrza. Do nowoczesnych aranżacji najlepiej będą pasować proste konsole wykonane z drewna i metalu dostępne na https://furniro.pl/produkty-kategoria/meble/konsole/ lub też konsole ze szkła.
Do wnętrz w klasycznym stylu znacznie lepiej sprawdzą się eleganckie konsole wykonane z drewna. Nie brakuje również produktów stylizowanych. Czarna konsola z szufladami ze złotymi uchwytami będzie doskonałym dodatkiem do sypialni w stylu glamour, szczególnie w połączeniu z lustrem w złotej, ozdobnej ramie.
Biała drewniana konsola będzie doskonałym dodatkiem do wnętrz w stylu prowansalskim lub skandynawskim. Mebel wyposażony w dodatkowe szuflady i półeczki, będzie praktycznym rozwiązaniem nie tylko w holu, czy salonie, lecz także kuchni, czy przestronnej eleganckiej łazience. Można na niej trzymać poskładane ręczniki dla gości, czy niezbędne kosmetyki.
Jak widać zastosowanie konsoli, jest niezwykle różnorodne, wszystko zależy od potrzeb. Ważne, by je ustalić przed zakupem mebla.
Jak wybrać konsole?
Konsola nie jest meblem pierwszej potrzeby, dlatego zazwyczaj kupowana jest jako element uzupełniający aranżację wnętrza. Dlatego przy jej wyborze trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników.
- Ustal dokładnie, gdzie będzie stał mebel i jakie maksymalne rozmiary może mieć. Określ maksymalne rozmiary tak, by nie stanowiła ona przeszkody na szlaku komunikacyjnym w pomieszczeniu, lub pomiędzy nimi.
- Dobierz konsole do pełnionej funkcji. Jeśli ma być to stolik w holu lub salonie, na którym mają się elegancko prezentować lampy lub wazony, może mieć znacznie prostszą budowę. Jeśli jednak chcesz w nim przechowywać potrzebne rzeczy, wybierz konsole z dodatkowymi półeczkami i szufladami.
- Pamiętaj, że konsola ma stanowić uzupełnieniem wyposażenia wnętrza, a nie jego dominantę, dlatego dobierz mebel dopasowany stylem do całości aranżacji. W nowoczesnych przestrzeniach o minimalistycznej, czy industrialnym charakterze sprawdzą się konsole ze szkła, lub drewna połączonego z metalem.