Podróże

Ile kosztuje wiza do Turcji? Sprawdź ostatnie ceny

Turcja i turystyka

Turcja to od lat jeden z najchętniej wybieranych przez Polaków kierunków do wypoczynku. Jest niedrogo, baza hotelowa jest bardzo atrakcyjna, a w dodatku zróżnicowany po każdym kątem kraj ma wiele do zaoferowania. Co więcej, do Turcji warto pojechać przez cały rok. Nawet zimą panują tam przyjemne temperatury, świeci słońce i jest bardzo zielono.

E-wizy

Jednak zawsze sporym utrudnieniem dla turystów lub osób podróżujących służbowo była konieczność wyrobienia wizy do Turcji, tym bardziej, że taka procedura nie jest bezpłatna. Na szczęście wyrobienie wizy do Turcji zawsze było bardzo proste. Wizę, która umożliwiała wielokrotny wjazd do Turcji, można było wyrobić przez internet w kilka minut, podając podstawowe dane z paszportu, termin planowanego wyjazdu i opłacając wyrobienie dokumentu. Na rozpatrzenie wniosków wizowych zasadniczo nie trzeba było czekać długo. Zazwyczaj trwało to zaledwie kilka minut. Składając wniosek wizowy trzeba też było zadbać o to, by paszport był ważny przez co najmniej 60 dni dłużej niż okres pobytu dozwolony na tureckiej wizie. Innymi słowy wyrabiając wizę ważną 180 dni, która umożliwiała pobyt w Turcji przez maksymalnie 90 dni, trzeba było mieć paszport, którego ważność była nie krótsza niż 240 dni czyli 8 miesięcy.

Koszt wizy do Turcji dawniej i obecnie

Przez wiele lat turystyczno-biznesowa wiza do Turcji dla Polaków kosztowała 20 dolarów. W 2019 roku na turystów wyjeżdżających do Turcji czekała niemiła niespodzianka – wizy elektroniczne podrożały o 75 proc. do kwoty 35 dolarów, więc obecnie około 145 zł. Jak jest dzisiaj? Ile kosztuje wiza do Turcji?

Dobra wiadomość jest taka, że od niedawna nie musimy kupować wizy! Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Turcji Hami Aksoy poinformował, że od 2 marca 2020 r. obywatele pięciu państw strefy Schengen:Austrii, Holandii, Polski, Belgii, Hiszpanii, a także obywatele Wielkiej Brytaniisą zwolnieni z obowiązku wizowego. Dzięki temu Polacy w okresie pół roku, mogą przebywać na terytorium Turcji 90 dni bez konieczności zakupu wizy! I dotyczy to zarówno wyjazdów turystycznych, jak i biznesowych. Oczywiście jadąc do Turcji, jako kraju spoza Unii Europejskiej, trzeba posiadać ważny paszport.

Władze Turcji z pewnością liczą na to, że zniesienie opłaty wizowej zachęci Polaków do spędzania wakacji w ich kraju, co jest niezwykle ważne teraz w okresie pandemii koronawirusa, kiedy niemal wszystkie branże, w tym turystyka, znacząco ucierpiały. A dla Turcji jest to niezwykle istotne, bo turystyka jest jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi gospodarki w tym kraju i co ciekawe, jest to państwo, które od lat jest w czołówce pod względem liczby przyjazdów.

Wizy długoterminowe

A jak wygląda procedura składania wniosków wizowych na inne typy wiz? Na przykład studenckich lub pracowniczych, a więc jeśli interesuje nas dłuższy pobyt w Turcji? W takim wypadku e-wiza nie obowiązuje. O tego typu wizy należy się starać w ambasadach lub konsulatach Turcji. Dlaczego jest to ważne? Ponieważ mimo to, że wizy turystyczno-biznesowe dla Polaków zostały zniesione to wciąż obowiązują dawne limity pobytu. Przekroczenie długości pobytu poza normy przewidziane przez e-wizę mogą skutkować nałożeniem grzywny, nakazem deportacji, a nawet zakazem wjazdu do Turcji przez dłuższy czas.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *