Podróże

Sprawdź, co warto zobaczyć na Dolnym Śląsku

zamek książ

Ciepły jesienny weekend na Dolnym Śląsku? Świetny pomysł, ale z jego realizacją może być pewien problem. W regionie pełnym unikatowych na skalę światową zabytków kultury, miejsc bezcennych dla historii narodowej, urokliwych cudów przyrody oraz innych atrakcji turystycznych trudno jest zaplanować jeden weekend. Jeśli do oferty dołączymy bogatą infrastrukturę hotelarską i gastronomiczną wraz z niespotykaną nigdzie indziej gościnnością mieszkańców regionu – 52 dolnośląskie weekendy wcale nie będą przesadą.

Jeśli jednak, a tak jest zazwyczaj, mamy ograniczone możliwości czasowe i finansowe sprawdźmy co warto zobaczyć na Dolnym Śląsku.

Zamek Książ

zamek w Książu

Usytuowany w wałbrzyskiej dzielnicy Książ należy do grupy zamków tworzących Szlak Zamków Piastowskich. Jest trzecim co do wielkości polskim zamkiem. Jego historia rozpoczyna się w końcówce XIII wieku. Przebudowywany i rozbudowywany wielokrotnie przez kolejne stulecia rozrastał się i zyskiwał elementy charakterystyczne dla kolejnych epok. Dla turystów udostępniona jest cześć zamkowych pomieszczeń i bogatych zbiorów sztuki oraz przedmiotów użytkowych. Na ternie Zamku Książ funkcjonuje stadnina ogierów. Jest również hotel i restauracja. Po zwiedzaniu sal warto odpocząć w niezwykłej scenerii wspaniale utrzymanych ogrodów zamkowych i parku otaczającego majestatyczną siedzibę Piastów śląskich i kolejnych właścicieli zamku.

Zamek Czocha

zamek czocha

Zamek Czocha – ogromny kompleks obronny położony w miejscowości Sucha (Czocha) zbudowany w XIII wieku z rozkazu króla czeskiego Wacława I. Posadowiony na skałach ma mury, bramy i inne elementy charakterystyczne dla obronnych budowli nadgranicznych. Turyści mogą podziwiać pomieszczenia zamkowe i kolekcje sztuki, broni, mebli, naczyń. Ponadto dla zwiedzających udostępnione są pomieszczenia w podziemiach. Decydując się na emocjonujące zwiedzanie nocne można poznać niedostępne na co dzień zamkowe zakamarki i wysłuchać niezwykłych opowieści i legend o zamku Czocha.

Zamek w Międzylesiu

zamek w Międzylesiu

Zamek w Międzylesiu to propozycja dla miłośników epoki renesansu i baroku. Zamek międzyleski powstał wprawdzie w XIV wieku, ale po zniszczeniach podczas wojen husyckich odbudowano go w nowym stylu, a następnie wielokrotnie zmieniano jego bryłę. Pięknie utrzymany, niezniszczony podczas ostatniej wojny zaprasza do zwiedzania bogatych wnętrz zamkowych oraz na spacer po parku i ogrodach zamkowych. W zamku znajduje się hotel i restauracja. Pobyt w Międzylesiu może być początkiem lub zakończeniem wyprawy turystycznej na masyw Śnieżnika.

Zamek Czocha oraz zamek Książ wraz z Międzylesiem to tylko trzy propozycje, które nie wyczerpują katalogu kilkudziesięciu zamków obronnych czy kompleksów pałacowych. Inne, nie mniej ciekawe atrakcje turystyczne Dolnego Śląska wraz z bogactwem zasobów przyrodniczych kusza swoją ofertą przez okrągły rok.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *