Lifestyle

Jak nauczyć psa sikać na dworze?

pies i kobieta
Posiadanie psa to ogromna przyjemność, ale także liczne obowiązki. Czasem niezbyt miłe, jak choćby sprzątanie odchodów psa. Każdy posiadacz szczeniaka marzy o tym, aby jak najszybciej nauczyć psa sikać na dworze. Zanim rozpoczniemy naukę warto poznać kilka zasad, które pomogą nauczyć czworonoga zachowania czystości.

Cierpliwość i konsekwencja ponad wszystko

Te dwie cechy właściciela psa są decydujące. Nie trzeba być znawcą psiej psychiki (choć warto), ani psich zachowań, ale trzeba być niezwykle spokojnym, wyrozumiałym i cierpliwym panem, który konsekwentnie krok po kroku szkoli psa, który załatwia się w domu.
Gdy nauka zachowań higienicznych dotyczy szczeniaków sprawa jest dość prosta. W przypadku psów dorosłych problem jest nieco bardziej złożony i wymaga więcej pracy. Ale nigdy, w żadnym przypadku właściciele nie mogą psów karać, stosować przemocy, krzyczeć.

Nauka czystości szczeniaka, który sam zostaje w domu

Mały pies załatwia swoje potrzeby nawet kilkanaście razy w ciągu doby. Gdy zostaje sam w domu naturalnym jest więc fakt, że po naszym powrocie zastaniemy kilka plam z sikami lub niezbyt miłe kopczyki psiej kupy.
Aby podczas nieobecności właściciela pies kształcił zachowanie czystości należy go zamykać w małym pomieszczeniu – może to być specjalna klatka postawiona w pokoju lub inne pomieszczenie z łatwo zmywalną podłogą. Piesek powinien mieć dużo miękkich zabawek do gryzienia, wygodne miejsce do spania oraz kuwetę czy wydzielone miejsce, w którym będzie załatwiać potrzeby fizjologiczne. Jak go do tego skłonić? Nie potrzeba większych starań – psy nie lubią spać we własnych odchodach, więc psiak szybko nauczy się, że kuweta jest toaletą, a miejsce do spania będzie czyste i suche.

Jeśli po powrocie do domu zastaniemy w pomieszczeniu sporo odchodów nie krzyczmy, nie pytajmy psa „co ty zrobiłeś” – nie odpowie i nie będzie w ogóle miał pojęcia o co nam chodzi. Pies zapamięta podniesiony głos, złość, niezadowolenie i powrót właściciela do domu nie będzie mu się dobrze kojarzył.

W miarę możliwości w ciągu dnia wyprowadzajmy szczeniaczka co godzinę – dwie i każde siusiu nagradzajmy smakołykiem i pochwałą. Pies szybko skojarzy, że „opłaca” mu się sikać w wyznaczonym miejscu.

Nauka szczeniaka, gdy jesteśmy w domu

To najprostszy i najkrótszy proces edukowania zwierzęcia. Szczeniaka należy trzymać na ograniczonej przestrzeni – w klatce lub przywiązanego na smyczy i często wyprowadzać na dwór. Przed każdym wyjściem warto wydać komendę w stylu: „Siusiu”, a gdy piesek załatwi potrzebę chwalić go, głaskać i poczęstować smaczkiem. Z biegiem czasu, jak szczeniak zacznie korzystać z toalety na dworze można mu pozwolić korzystać ze wszystkim pomieszczeń w domu bez obawy, ze nabrudzi.

Pies dorosły – jak oduczyć psa sikania w domu

Dorosły brudzący w domu pies, to problem behawioralny lub zdrowotny. Sikające dorosłe psy mogą mieć chore nerki czy inne elementy układu wydalniczego. Sikanie może też świadczyć o zaburzeniach psychicznych – bez behawiorysty trudno to określić samemu. Gdy dorosły pies nasika należy dokładnie umyć, zdezynfekować miejsce na podłodze. Jeśli zostanie zapach pies może w tym miejscu nasikać ponownie. Wizyta u lekarza lub u specjalisty od psiej psychiki na pewno pomoże szybko uporać się z problemem.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *