Zdrowie

Na czym polega igłoterapia punktów spustowych?

igłoterapia punktów spustowych

Igłoterapia punktów spustowych leczy ból mięśni poprzez wprowadzenie cienkich igieł ze stali nierdzewnej w konkretne punkty w obolałym mięśniu. Ta precyzyjna stymulacja domięśniowa może być bardzo skuteczna w przyspieszeniu procesu gojenia, łagodzeniu bólu i zwiększeniu zakresu ruchu. Zmniejsza potrzebę zażywania leków.

Kiedy warto zwrócić uwagę na ten zabieg?

Ten rodzaj leczenia jest polecany osobom, które mają alergię na składniki zawarte w lekach przeciwbólowych. Na igłoterapię szczególną uwagę powinni też zwrócić pacjenci, którzy nadal odczuwają dolegliwości bólowe pomimo różnych zabiegach fizjoterapeutycznych, odpoczynku, ćwiczeń lub operacji. Suche igłowanie jest coraz częściej stosowane u osób, które cierpią na przewlekłe stany i długotrwały ból.

Suche igłowanie, znane jako stymulacja domięśniowa lub mięśniowo-powięziowe, wykorzystuje te same cienkie, stare igły, które są używane w akupunkturze. Wykwalifikowani fizjoterapeuci wkładają igły w skórę i mięśnie, aby bezpośrednio celować w ciasne węzły mięśni zwane punktami spustowymi, które powodują i kierują ból w całym ciele.

Fizjologiczne efekty suchego igłowania

Z czysto medycznego punktu widzenia, wprowadzenie igły przez skórę pacjenta wpływa na układ odpornościowy. Igła powoduje niewielkie uszkodzenie w miejscu nakłucia tkanki. Uraz powoduje stan zapalny w tym miejscu. Do typowych objawów możemy zaliczyć zaczerwienienie, obrzęk, ból i uczucie gorąca. Stan zapalny stymuluje organizm do zwiększenia ilości krwi przepływającej do miejsca urazu. To również automatycznie zwiększa dopływ tlenu. Dzięki temu przyspiesza proces gojenia. Sucha igłoterapia punktów spustowych w OrtoRehaSport Kraków wywołuje mimowolny skurcz włókien mięśniowych w danym miejscu.

Czym są punkty spustowe?

To węzły w obrębie mięśnia, które mogą powodować ból na dużym obszarze. Utrudnia wykonywanie codziennych czynności. Dotknięcie jednego z tych punktów spustowych jest bolesne. Może powodować dolegliwości w okolicznych tkankach. W ramieniu i szyi są najczęściej zlokalizowane punkty spustowe. Igłoterapia punktów spustowych jest specjalistyczną, inwazyjną techniką leczenia. Znieczula i dezaktywuje punkty spustowe za pomocą igieł.

Jakie są najważniejsze zalety?

Suche igłowanie relaksuje napięte mięśnie. Przywraca normalną długość włókien mięśniowych. Mechanizm działania nie jest w pełni zrozumiały. Jednak eksperci uważają, że działa poprzez zmianę aktywności elektrycznej w obszarze. Odpowiedzią są charakterystyczne drgania. Wtedy mięsień wraca do normalnej długości spoczynkowej. Przy rozluźnionych mięśniach poprawia się przepływ krwi.

Suche igłowanie aktywuje organizm, aby uwolnić peptydy opioidowe, takie jak beta-endorfiny, enkefaliny i dynorfiny. Te neuroprzekaźniki blokują przekazywanie informacji o bólu do mózgu i rdzenia kręgowego.

Zabieg zwiększa też zakres ruchu. Może leczyć zarówno ostry, jak i przewlekły ból, np.barku, pleców, szyi, głowy. Polecany jest również w przypadku zapalenia powięzi podeszwy, łokcia tenisisty/golfisty i rwy kulszowej.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *