Zdrowie

Jak dbać o szczoteczkę do zębów?

szczoteczki do zębów

Szczoteczka do zębów to jedno z najbardziej osobistych akcesoriów, któremu z uwagi na codzienne użytkowanie, powinniśmy poświęcić nieco uwagi. Niestety wiele osób nie jest świadomych tego jak istotne jest dbanie o jej czystość, choć ten fakt z pewnością potwierdzi każdy stomatolog. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że szczoteczka należycie spełni swoją funkcję, nie pogarszając stanu jamy ustnej. Jakie są najważniejsze zasady związane z użytkowaniem akcesorium?

Jak często wymieniać szczoteczkę?

Pierwszą i najważniejszą kwestią jest regularna wymiana szczoteczki lub końcówki w przypadku modeli elektrycznych lub sonicznych. Choć sprawa wydaje się być banalna, wiele osób zapomina o niej, dokonując wymiany raz lub w najlepszym wypadku dwa razu w roku. Jest to duży błąd. Każdy stomatolog powie, że konieczność wymiany pojawia się średnio co 2-3 miesiące, a nawet częściej jeśli dopadła nas infekcja gardła. Dlaczego wymiana jest tak istotna? Wraz z regularnym użytkowaniem szczoteczki, jej włosie ulega eksploatacji, wygina się, przez co nie jest w stanie czyścić tak efektywnie jak wcześniej. Oprócz tego, na główce rozwijają się bakterie, zwłaszcza jeśli w międzyczasie chorowaliśmy. Co za tym idzie, istnieje ryzyko ponownego zarażenia się.

Podstawy dbania o szczoteczkę do zębów

Codzienna higiena bazuje na dokładnym wypłukaniu szczoteczki po każdym użyciu, najlepiej ciepłą wodą. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko ponownego przeniesienia do ust resztek pokarmu, które mogły zostać na szczoteczce. Po wypłukaniu należy pozwolić jej samodzielnie wyschnąć, ustawiając w pozycji pionowej. Warto zadbać o to, aby szczoteczki domowników nie stykały się ze sobą, gdyż grozi to przeniesieniem bakterii. Każdy stomatolog powie, że na co dzień nie ma potrzeby przechowywania akcesorium w pojemniku, gdyż ten utrudnia wyschnięcie, a co za tym idzie, drobnoustroje mogą się szybciej namnażać.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Jak zostało już wspomniane, szczoteczka jest przedmiotem osobistym, a co za tym idzie, nie powinniśmy dzielić się nią z innymi osobami, bowiem rodzi to spore ryzyko zarażenia się próchnicą. Po zakupie nowego modelu najlepiej wyparzyć go wrzątkiem. Tę samą czynność powtarzamy w sytuacji gdy szczoteczka nie była długo używana, bo np. mamy osobny egzemplarz przeznaczony na wyjazdy. Podczas podróży warto skorzystać ze specjalnych osłon na główkę, aby uniknąć uszkodzenia włosia. Trzeba jednak pamiętać, że pojemnik zakładamy dopiero w momencie gdy szczoteczka jest zupełnie sucha.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości gabinetu Mój Stomatolog – stomatolog Poznań.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *