AranżacjeKuchnia

Okapy kuchenne – rodzaje i zasada działania

okap kuchenny

Zastanawiasz się, jaki okap kuchenny kupić? Oto najpopularniejsze rodzaje okapów, które mogą sprawdzić się w Twojej kuchni!

Okapy kuchenne – zalety montażu

Wprawdzie w kuchni nie trzeba montować okapu kuchennego, mimo wszystko jednak montaż tego typu urządzenia to bardzo dobry wybór.

Okapy kuchenne są przeznaczone do wentylacji mechanicznej kuchni. Wyprowadzają lub oczyszczają powietrze z zapachów i substancji ulatniających się podczas gotowania. Pozbywają się par, nieprzyjemnych zapachów, tłuszczu lotnego, a tym samym zapewniają przyjemnie czyste powietrze nawet po gotowaniu bardzo aromatycznych potraw.

Dzisiaj w sprzedaży można znaleźć różne nowoczesne okapy kuchenne. Jakie są ich główne rodzaje i zasada działania?

Okapy kuchenne – przegląd modeli

Okapy kuchenne dzielone są przede wszystkim ze względu na sposób i miejsce montażu. W związku z tym wyróżniane są:

  • okapy przyścienne – najpopularniejsze okapy montowane przy ścianie nad kuchenką,
  • okapy podszafkowe – także instalowane przy ścianie, ale pod szafką kuchenną,
  • okapy wyspowe – podwieszane okapy umieszczane nad kuchenką na wyspie kuchennej,
  • okapy sufitowe – cienkie okapy umieszczane w suficie, najczęściej stosowane do wysp kuchennych,
  • okapy blatowe – montowane w blatach kuchennych na stałe lub ruchomo – są wyciągane z blatu i chowane po zakończeniu gotowania.

Okapy kuchenne – praca jako wyciąg i pochłaniacz

Powyższe rodzaje okapów mogą pracować na dwa sposoby – jako wyciąg podłączany do wentylacji oraz jako pochłaniacz kuchenny z filtrem węglowym, który nie wymaga podłączania do systemu wentylacyjnego.

Gdy istnieje taka możliwość, warto podłączyć okap do wentylacji, ponieważ wtedy jego działanie jest bardziej efektywne. Zużyte powietrze jest po prostu odprowadzane poza budynek. Pochłaniacze są polecane tam, gdzie nie można skorzystać z podłączenia do wentylacji. Wyposażone są w wielostopniowe filtry, skutecznie oczyszczające powietrze.

Dzisiaj wysokiej jakości okapy można kupić w wielu sklepach, w tym także online, na przykład pod adresem E-okapy.pl. Warto więc zamontować okap w swojej kuchni. To praktyczny dodatek!

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *