Uroda

Olejki eteryczne – zastosowanie i właściwości

kosmetyki naturalne

Ludzkość poznała właściwości olejków eterycznych już tysiące lat temu. Od zarania dziejów używano ich w ramach medycyny naturalnej, aromaterapii czy pielęgnacji skóry. Dzisiaj są wykorzystywane przede wszystkim w naturalnych kosmetykach. Czy wiemy jednak jakie posiadają zastosowanie oraz właściwości?

Jak powstają olejki eteryczne?

Olejki eteryczne są wonnymi substancjami, zawierającymi substancje zapachowe. W świecie przyrody występują one jako produkt odpadowy metabolizmu różnych części roślin. Znajdziemy je przede wszystkim w aromatycznych gatunkach takich jak lawenda, drzewo sandałowe, sosna, szałwia czy tymianek. Na świecie wyróżniamy ponad 100 takich roślin, z czego tylko część rośnie w naszym regionie.

Sekret naturalnych olejków eterycznych tkwi w sposobie ich powstawania. Są one pozyskiwane z części roślin poprzez destylację parą wodną czy tłoczenie. Różnią się one między sobą składem oraz zastosowaniem, ale łączą je właściwości lecznice i relaksujące. Z tego powodu są często dobierane do wielu zabiegów takich jak aromaterapia czy masaże.

Zastosowanie olejków eteryczne

Naturalne olejki eteryczne są coraz częściej spotykane na co dzień. Niekiedy nieświadomie korzystamy z ich zalet. Gdzie zatem możemy je spotkać? Najważniejszymi właściwościami olejków eterycznych są:

  • aromaterapia – wystarczy kilka kropel olejku eterycznego lub olejku do kąpieli, aby pozwolić zmysłom odetchnąć, a skórze dać się zregenerować;
  • kosmetyki – wiele produktów używanych na co dzień takich jak szampony, kremy, serum czy balsamy ma swoim składzie naturalne olejki eteryczne, które pielęgnują skórę i poprawiają jej wygląd;
  • aromatyzacja powietrza – olejek możemy rozprzestrzenić po całym pomieszczeniu za pomocą na przykład nawilżacza powietrza, co pozwoli zachować kojący i przyjemny zapach domu;
  • masaże – naturalne olejki eteryczne możemy wykorzystać również do masażu ciała i dodać je do bazowych produktów.

Dlaczego warto wybierać olejki eteryczne?

Właściwości, jakie wykazują olejki eteryczne, są wykorzystywane nie tylko w kosmetologii, ale również w aromaterapii i w medycynie naturalnej. Ich działanie może być jednak różne i jest uzależnione od rośliny, z której zostały pozyskane. Warto poznać ich właściwości, aby wiedzieć, które z nich przydadzą nam się najbardziej.

Właściwości olejków eterycznych

Do najważniejszych właściwości olejków eterycznych wymieniamy:

  • działanie uspokajające – właściwościami relaksującymi charakteryzują się olejki pozyskane z róży, melisy czy lawendy;
  • uśmierzające ból głowy – na częste migreny poleca się olejki z rozmarynu, melisy, lawendy i eukaliptusa;
  • antyoksydacyjne – naturalne olejki eteryczne do walki z wolnymi rodnikami to olejki z tymianku, melisy, mięty czy lawendy;
  • przeciwbakteryjne – do pielęgnacji skóry trądzikowe polecane są olejki z rozmarynu, drzewa herbacianego, eukaliptus oraz szałwii.

Naturalne olejki eteryczne posiadają bogatą przeszłość i od wielu wieków są wykorzystywane do leczenia oraz pielęgnacji. Teraz i my możemy z nich korzystać na co dzień dzięki kosmetykom, które mają w swoim składzie naturalne ekstrakty z roślin. Czy już wybrałeś, jaki olejek eteryczny wypróbujesz?

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *