Zdrowie

Poradnik rodzicielski: pierwsza miesiączka

pierwsza miesiączka

Tempo i skala zachodzących w dojrzewającym ciele zmian może przerazić każdą młodą dziewczynę. Sytuacji nie sprzyjają krążące wśród młodzieży mity na temat pierwszej miesiączki – https://nastolatki.myob.pl/moja-pierwsza-miesiaczka. Oszczędź swojej córce niepotrzebnego stresu oraz nieprzyjemnych sytuacji, pomagając jej przygotować się na ten moment. W jaki sposób rozmawiać z dzieckiem o trudach dojrzewania i tak ważnym wydarzeniu jak pierwszy okres? Na pewno wiele wątpliwości jesteś w stanie rozwiać, bazując na własnej wiedzy oraz doświadczeniu, ale z pewnością przyda Ci się także kilka fachowych porad.

Przygotuj się

Pierwsza miesiączka, tak samo jak wiele innych kwestii związanych z dojrzewaniem, to temat niełatwy zarówno dla nastolatków, jak i dla ich rodziców. Ważne, aby rozmowa nie okazała się moralizatorskim monologiem lub, co gorsza, nie przerywały jej niezręczne chwile milczenia. Dlatego zawczasu dobrze zastanów się nad tym, co i w jaki sposób chcesz przekazać swojej córce. Przed rozmową zadbaj o odpowiednią atmosferę oraz dobry nastrój: wykorzystaj czas, kiedy zarówno Ty, jak i Twoja pociecha będziecie wypoczęte i zrelaksowane. Wieczór po męczącym dniu w pracy i w szkole nie sprzyja poważnym rozmowom. Pamiętaj, by zachowywać się swobodnie i naturalnie. Rodzic napięty jak struna nie jest dla młodego człowieka wiarygodnym źródłem informacji.

Mów mało, słuchaj uważnie

Akademickim wykładem szybko zanudzisz młodą dziewczynę. Zamiast przeprowadzić godzinny monolog, z którego Twoja pociecha zapamięta (może) trzy pierwsze zdania, postaw raczej na otwartą dyskusję. Słuchaj pytań: wchodzące w okres dojrzewania dzieci mają już pewne spostrzeżenia, które chciałyby skonfrontować z opinią i wiedzą dorosłej osoby. Pierwsza miesiączka u dziewczynek budzi lęk i wiele wątpliwości, podsycane przez nieprawdziwe informacje krążące w sieci. Niektóre z nich mogą wydawać się absurdalne, ale każde pytanie musisz potraktować poważnie.

Wiedza to podstawa

Jeśli sądzisz, że jako osoba dorosła wiesz już wszystko o ludzkim ciele i miesiączka nie ma przed Tobą tajemnic – jesteś w błędzie. Nawet posiadając bardzo rozległą wiedzę w tym temacie, możesz spodziewać się zaskoczenia pytaniem, na które nie będziesz znać odpowiedzi. Nie ma w tym nic złego i nie musisz obawiać się takiej sytuacji. Twoja córka także nie będzie oczekiwać, że posiądziesz specjalistyczną wiedzę. W zupełności wystarczy, jeśli podpowiesz jej, gdzie może szukać interesujących ją informacji. Bez trudu znajdziesz publikacje książkowe oraz prowadzone przez specjalistów strony internetowe i fora, które można polecić wyjątkowo dociekliwym nastolatkom.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *