Lifestyle

6 popularnych miejsc w Polsce, w których warto spędzić urlop

kraków nocą

Od Pojezierza Mazurskiego z ponad 2000 jeziorami przez prawdziwe obszary dzikiej przyrody, takie jak Puszcza Białowieska, po majestatyczne Tatry, Polska ma naprawdę wiele do zaoferowania. Zobacz, gdzie warto wybrać się na urlop.

Warszawa

Stolicę chętnie odwiedzają turyści z różnych zakątków świata. Jej długą i burzliwą historię można zobaczyć w różnych formach architektury. Wspaniale łączy tradycję z nowoczesnością.

Bez względu na to, czy jesteś melomanem, artystą, naukowcem, czy historykiem, na pewno nie będziesz się tu nudził. Wśród atrakcji turystycznych nie można pominąć Starego Miasta, Pałacu w Wilanowie, Łazienek, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, czy Zamku Królewskiego. Warto również zobaczyć Krakowskie Przedmieście, Centrum Nauki Kopernik, Nowy Świat oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.

Tatry

gray-wooden-house-on-rocky-landscape-2692254.jpg

Naturalne piękno zapiera dech w piersiach. Tatry w pełni zasłużenie znalazły się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Możesz tutaj uprawiać turystykę pieszą i narciarstwo przez cały rok.

Stanowią część Karpat. Tworzą naturalną granicę między Polską a Słowacją. Latem przyciągają turystów malowniczymi, pienińskimi łąkami. Natomiast zimą przyjeżdżają tutaj zwolennicy zimowego szaleństwa. Na miłośników górskich wspinaczek czekają liczne szklaki turystyczne, od prostych do bardzo trudnych. Miejsca, których nie możesz pominąć to Dolina Pięciu Stawów, Czarny Staw, Wodospad Wodogrzmoty Mickiewicza oraz Dolina Kościeliska.

Malbork

To piękne, ciche miasto na północy kraju, szczyci się wspaniałym, XIII-wiecznym Zamkiem Krzyżackim. Został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obecnie mieści się w nim muzeum, w którym można zobaczyć zbiory przyrodnicze i historyczne oraz dzieła współczesne.

Gdańsk

people-on-the-beach-5997.jpg

Miasto portowe nad Bałtykiem ma 1000-letnią historię. Znajduje się tu wiele zabytków. Warto też wspomnieć o unikalnych, lokalnych rynkach, doskonale zachowanych fortyfikacjach oraz wspaniałej architekturze mieszczańskiej  i portowej.

Gotycka Bazylika Mariacka liczy ponad 500 lat. Pamiętaj, by zobaczyć również Bramę Żuraw, czyli zabytkowy dźwig portowy. Muzeum Bursztynu i Muzeum Tortur oferują wgląd w dwa bardzo różne, ale równie interesujące aspekty historii Gdańska. Twierdza Wisłoujście to jedna z najlepiej zachowanych w Europie XVI-wiecznych budowli obronnych.

Pojezierze Mazurskie

Nazywa się go również Krainą Tysiąca Jezior. W regionie znajduje się około 2600 jezior. Jeśli lubisz odpoczywać na łonie natury, na pewno Ci się spodoba. Największe jezioro to Śniardwy, a najdłuższe- Jeziorak. Dużą popularnością cieszą się też inne jeziora mazurskie: Mamry, Niegocin, Mikołajskie, Beldany i Nidzkie. To doskonałe miejsce dla miłośników sportów wodnych i rowerzystów.

Kraków

light-post-971512.jpg

Zastanawiasz się, co robić w Krakowie? Kręte, brukowane uliczki, imponujący Zamek Królewski na Wawelu, strzeliste wieże kościołów tworzą wyjątkową kolekcję architektury europejskiej. Na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO znajdują się nie tylko pojedyncze krakowskie zabytki, ale również cała dzielnica Starego Miasta. W dzielnicy Kazimierz znajdują się księgarnie, restauracje i synagogi przybliżające życie mieszkającej tutaj niegdyś społeczności żydowskiej.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *