Uroda

Botoks – znane i mniej popularne zastosowania preparatu

botoks

Botoks jest preparatem odmładzającym, hamującym, a w dłuższej perspektywie spowalniającym powstawanie zmarszczek. To główny powód, dla którego jest tak lubiany i tak często stosowany, ale to nie wszystkie jego zastosowania. Czym jest botoks i do czego, poza zabiegami odmładzającymi można go używać?

Co to jest botoks?

Botoks współcześnie jest lekiem zmniejszającym napięcie mięśni, który zawiera toksynę botulinową (jad kiełbasiany). Historia jadu sięga aż 1895 roku, kiedy mikrobiolog Emile Pierre Marie Van Ermengem odkrył bakterię Clostridium botulinum, która beztlenowo produkuje jad kiełbasiany, odpowiedzialny za zatrucia pokarmowe. Toksyna botulinowa po wchłonięciu do krwiobiegu powoduje wiotkie porażenia mięśni, poprzedzone często złym samopoczuciem i dolegliwościami żołądkowymi.

Trucizna i lek dwa w jednym

Botoks jest jednak nie tylko trucizną. Od lat 60. oraz od lat 90. w Polsce stosowany jest również w medycynie estetycznej. Nawiązując do powiedzenia Paracelsusa, ojca medycyny nowożytnej, że “dawka czyni truciznę”, lekarze odkryli, że botoks wstrzykiwany w niewielkich ilościach redukuje zmarszczki mimiczne, które pojawiają się wskutek skurczu mięśni twarzy. Zabiegi botoksem są też stosowane w celach terapeutycznych: do leczenia nadpotliwości, bruksizmu (nieświadomego, nawykowego zgrzytania zębami i zaciskania szczęk), a nawet migren. 

Zastrzyk zdrowia i młodości

Obecnie gabinet medycyny estetycznej Płock la estetica oraz inne ośrodki stosują kilka rodzajów zarejestrowanych preparatów, w tym BOTOX, VISTABEL (Allergan), DYSPORT, AZZALURE (Galderma) oraz XEOMIN i BOCOUTURE (Merz). Preparaty te nie są identyczne pod względem składu.  Różnią się też wskazaniami rejestracyjnymi.

Zabiegi botoksem uważane są za nieinwazyjną metodę usuwania zmarszczek, szczególnie w porównaniu z liftingiem. Wystarczy kilka ukłuć i 15–20 minut wolnego czasu na pojedynczy zabieg. Z drugiej jednak strony są to zastrzyki, a ból czy dyskomfort podczas zabiegu każdy pacjent może odczuwać nieco inaczej, mniej lub bardziej intensywnie. 

Skutki uboczne i przeciwwskazania do zabiegu

Tuż po zabiegach botoksem w miejscu ostrzyknięcia może pojawić się krwiak, ból i nadwrażliwość na dotyk, ale reakcje te są przejściowe i mijają zazwyczaj w pierwszym tygodniu po iniekcji. 

 Kiedy niewskazany jest botoks? Płock i gabinet la estetica nie wykonuje botoksu:

  • u pacjentek w ciąży oraz karmiących,
  • w przypadku miejscowych stanów zapalnych skóry,
  • w wypadku choroby myastenia gravis
  • u pacjentów z zespołem Lamberta–Eatona.

Zespół naszego gabinetu medycyny estetycznej Płock la estetica nie wykonuje go również przy nadwrażliwości na toksynę botulinową. 

Botoks działa nie tylko odmładzająco. Poza działaniem przeciwzmarszczkowym, istnieją też inne wskazania do zabiegu z użyciem toksyny botulinowej. Toksyna botulinowa działa świetnie na nadpotliwość. Zabiegi botoksem powinny rozważyć również osoby cierpiące na migreny oraz bruksizm.

Zabiegi botoksem przy nadpotliwości

Jeśli kolejne antyperspiranty czy blokery potu nie działają, alternatywną kuracją może być botoks. Płock i gabinet medycyny estetycznej la estetica przeprowadzają terapię na nadpotliwość botoksem. W jaki sposób botoks hamuje pocenie?

Substancja hamuje wydzielanie acetylocholiny (neuroprzekaźnika, który wpływa m.in. na wydzielanie potu, procesy pamięciowe czy pracę serca) w synapsach nerwowo–mięśniowych oraz we włóknach nerwów połączonych z gruczołami potowymi. Po  zastrzyku śródskórnym z botoksu następuje czasowe zatrzymanie wydzielania potu. Efekt odczuwalny jest już kilka dni od zabiegu, a efekt utrzymuje się 6–8 miesięcy.

Botoks Płock: zabieg na bruksizm w la estetica

Bruksizm, czyli długotrwałe nieświadome zgrzytanie zębami, np. na tle nerwowym, może prowadzić do kruszenia się czy wręcz pękania szkliwa. Tam, gdzie dentysta staje się bezradny, pomóc może botoks. Płock i gabinet la estetica przeprowadzają zabiegi botoksem na bruksizm. 

Działanie botoksu polega tu, podobnie, jak w przypadku preparatu stosowanego na zmarszczki, na czasowym zablokowaniu przepływu impulsów nerwowych do mięśni – w tym przypadku mięśnia żwacza (szczęki), odpowiedzialnego za zgrzytanie. Zastrzyki zmniejszają napięcie żwacza, powodując jego obkurczenie. Rozluźnia się też napięcie i ból mięśni szczęki, typowy dla tej dolegliwości. W czasie, w którym działa preparat, mięśnie “odpoczywają” i “zapominają” o odruchu zaciskania i zgrzytania zębów.

Medycyna estetyczna Płock – zabiegi botoksu i inne

Botoks ma status leku, dlatego zabiegi z jego użyciem powinien wykonywać lekarz – powierz swoje zdrowie i wygląd profesjonalistom. Poszukując odpowiedniego ośrodka na zabieg botoksu, postaw na gabinet medycyny estetycznej. Jednym z profesjonalnych ośrodków na Mazowszu z zespołem wykwalifikowanych lekarzy jest la estetica przy ul. Królewieckiej 28, w samym centrum Płocka. Chcesz sprawdzić opinie i ofertę gabinetu? Wpisz w wyszukiwarkę “Botoks Płock”, a znajdziesz nas z łatwością. 

Poza botoksem wykonujemy również m.in.:

  • zabieg lasera frakcyjnego, 
  • kwas hialuronowy,
  • powiększanie ust,
  • laserowe zamykanie naczynek,
  • mezoterapię igłową,
  • a także zabiegi na ciało, w tym krioterapię, karboksyterapię czy Dermapen. 

Gabinet la estetica działa w zgodzie z filozofią slow i smart-ageing. Specjaliści medycyny estetycznej w naszym gabinecie nie walczą usilnie z czasem, a tylko w przyjazny sposób stają mu na drodze, upiększając naturę, a przy tym często również lecząc dolegliwości zdrowotne metodami właściwymi dla medycyny estetycznej – bo piękno ściśle łączy się w la estetica ze zdrowiem. 

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *