Zdrowie

Co warto wiedzieć o leczeniu kanałowym?

uśmiech i zęby

Leczenie kanałowe jest przedstawiane jako bardzo nieprzyjemny zabieg z wielu różnych względów. Niesłusznie! Dzięki naszemu artykułowi dowiesz się najważniejszych rzeczy na temat endodoncji i być może przekonasz się do skorzystania z tego rozwiązania. Zapraszamy do lektury!

Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe może przebiegać pod mikroskopem lub bez – w pierwszej opcji jest bardziej precyzyjne. Stomatolog oczyszcza kanał zęba z miazgi, do której wcześniej wdarł się stan zapalny. Tak przygotowany kanał wypełnia substancją leczniczą, a zrobiony otwór wypełnia materiałem kompozytowym (tak, jak przy tradycyjnym wypełnianiu zęba).

Leczenie kanałowe jest lepsze od wyrwania zęba

Mówi się, że lepiej wyrwać zęba, niż męczyć się z leczeniem kanałowym. Nic bardziej mylnego! Zawsze lepiej jest mieć własnego zęba, niż potem zapełnić ubytek kosztownym implantem i koroną. Poza tym ubytki w uzębieniu mogą przyczynić się do zdeformowania układu szczęki.

Leczenie kanałowe nie boli

A to dlatego, że jest przeprowadzane pod znieczuleniem miejscowym. W razie ogromnego strachu bądź innych przyczyn możesz zdecydować się na znieczulenie ogólne, czyli narkozę.

Leczenie kanałowe należy wykonać jak najszybciej

A najlepiej od razu po identyfikacji bólu. Chora miazga to wysyp rozmnażających się bakterii. Nieleczony zawczasu ząb powoduje, że owe bakterie przedostają się różnych części ciała i tym samym są przyczyną innych dolegliwości, niekoniecznie w jamie ustnej.

Leczenie kanałowe do najtańszych nie należy

Fakt, jest droższe w porównaniu np. z wypełnieniem kompozytowym czy ekstrakcją, jednak tak naprawdę jego cena zależy często od liczby leczonych kanałów. Ponadto istnieje też możliwość rozłożenia płatności za leczenie na raty (np. w ofercie MediRaty) lub ustalenia takiego harmonogramu leczenia, aby można było płacić podczas każdej wizyty jakąś jego część. Warto zdecydować się na leczenie kanałowe – w końcu jest tańsze niż zakładanie implantu!

Artykuł został opracowany we współpracy z gabinetem stomatologicznym z Chorzowa – TEN-DENT Stomatologia.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *