Lifestyle

Czego nie wolno robić w teatrze? Podstawy dobrych manier

Kobieta w teatrze

Czy wiesz, jakie błędy zdarza Ci się popełniać, będąc w teatrze? Pomimo ogromnych zmian, jakie zaszły na przestrzeni lat, wciąż obowiązują tam pewne zasady – głównie z szacunku do aktorów. Dowiedz się, czego nie robić, aby przez przypadek nie popełnić faux-pas.

Telefon zostaw w domu

To raczej niemożliwe, ponieważ komórki są naszym nieodłącznym i nieodzownym rekwizytem. Sprawdzasz na nim godzinę, zapisujesz elektroniczny bilet do teatru i pytasz o drogę do niego. Jeżeli więc nie możesz pozwolić sobie na rozstanie z nim, to chociaż zostaw go w torebce lub kieszeni, wyciszony, a najlepiej całkowicie wyłączony. Możesz nie zdawać sobie sprawy z tego, że poświata odbijająca się od Twojej twarzy pośród zaciemnionej widowni może zdekoncentrować aktora. Nikt z nas nie lubi być wybijany z rytmu podczas pracy – wyobraź sobie, że Twoją pracą jest przekonanie kilkudziesięciu osób na sali do wspólnego przeżywania emocji i nagle widzisz jak jedna z nich lub co gorsza, wiele z nich, zainteresowanych jest raczej powiadomieniem na Facebooku, aniżeli Twoją grą aktorską.

Czasem lepiej milczeć

Teatr ma wzbudzać emocje, więc jeśli spektakl to komedia – śmiej się, jeżeli dramat – możesz uronić łzę lub westchnąć. Daruj sobie jednak głośne komentarze, a nawet ciche szepty z uwagami to towarzyszącej Ci osoby. Na podzielenie się wrażeniami przyjdzie czas po spektaklu. Pamiętaj, że abyś mógł obejrzeć tę sztukę, ktoś włożył w to mnóstwo pracy i niejednokrotnie emocji. Doceń to, co robi dla Ciebie aktor i w jaki sposób obnaża się przed Tobą. Pamiętaj, że Twoje głośno wypowiadane opinie wpływają również na odbiór sztuki przez innych widzów – jeżeli masz ochotę komentować fabułę, to rób to na swojej własnej kanapie, przed telewizorem.

Wchodząc do teatru, pamiętaj, że na scenie i wokół Ciebie znajdują się żywi ludzie, którzy przeżywają emocje i przyszli tu w jednym celu – zaprezentować i obejrzeć sztukę teatralną. Zanim zaczniesz głośno komentować lub pisać sms-y na sali, zastanów się, jakie uczucia wzbudziłoby w Tobie podobne lekceważenie.

Jeżeli jesteś w stanie trzymać się tych prostych reguł, sprawdź na https://teatrszekspirowski.pl/wydarzenia-gts/koncerty/, w jakich interesujących wydarzeniach kulturalnych możesz wziąć udział w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *