Lifestyle

Czym różni się diament od brylantu?

diament brylant

Kochacie szlachetne kamienie ale macie problem z ich odróżnieniem? Nie wiecie czym różni się brylant od diamentu? Poniżej znajdziecie odpowiedzi na swoje pytania.

Diamenty! Samo wspomnienie o nich przywołuje w umyśle ciąg skojarzeń z luksusem, elegancją i wystawnym życiem. W języku potocznym równie często mówimy także o brylantach – powiązanych ściśle z diamentami jako ich specyficzna forma. Jaka zatem jest różnica pomiędzy diamentem a brylantem i dlaczego te określenia używane są często wymiennie?

Diament – niezwykła kreacja Natury

Ten niesamowity minerał przez wieki na trwałe zapisał się już w historii ludzkości. Ceniony ze względu na swoją wyjątkową rzadkość występowania, stanowi zarówno pożądaną lokatę kapitału, jak i obiekt westchnień niejednej miłośniczki drogich kamieni. Co więcej, jego ekstremalna twardość i inne właściwości chemiczne sprawiają, że nie obyłoby się bez niego także wiele gałęzi współczesnego przemysłu. A co diament ma wspólnego z brylantem?

Odpowiedź może nasunąć nam słynna piosenka Marylin Monroe, która podpowiada kobietom, że diamenty są ich najlepszymi przyjaciółmi. Gdybyśmy chcieli zachować tu ścisłość semantyczną, należałoby powiedzieć, że ta rola przypada raczej brylantom, specyficznej formie oszlifowanych diamentów, która stanowi ponad ¾ występowania tych kamieni w handlu. Brylanty nie od dziś wzbudzają zachwyt, podziw i żądzę posiadania, przyjrzyjmy się im więc bliżej.

Diament – arcydzieło sztuki jubilerskiej

Nie wszyscy mają świadomość, że diament bezpośrednio po wydobyciu go z głębin ziemi prawie zupełnie nie przypomina drogocennego kamienia, dla którego warto stracić głowę. Zmieni się w niego dopiero dzięki kolejnemu etapowi swojej podróży na salony – starannym, pracochłonnym zabiegom jubilerskim. W ten właśnie sposób powstaje brylant, którego nazwa ma związek z rodzajem zastosowanego w nim szlifu. Szlif brylantowy musi posiadać co najmniej 57 fasetek oraz spełniać kilka innych precyzyjnie określonych kryteriów, by tak obrobiony diament mógł nosić zaszczytne miano brylantu.

Warto tu wspomnieć, że mistrzowie jubilerstwa stosują także wiele innych rodzajów szlifu, jednak ten jest najbardziej znany i poszukiwany przez nabywców. Dlaczego więc określenia diament i brylant często stosowane są jako synonimy? To nic innego, jak uproszczenie, z którego korzystamy w mowie potocznej. Nie jest ono problematyczne, jednak nie zaszkodzi od czasu do czasu przypomnieć sobie, że słowa te mają także odrębne, precyzyjne znaczenia.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *