Zdrowie

Dieta i jej wpływ na zdrowie i aktywność fizyczną

zdrowa żywność

Świadomość społeczeństwa na temat korzyści płynących z prowadzenia zdrowego stylu życia wzrasta z roku na rok, a temat diety i aktywności fizycznej jest coraz bardziej rozpowszechniony. Produkty wprowadzane do organizmu mają nie tylko zaspokajać głód, ale także stanowić paliwo pozwalające prawidłowo funkcjonować. Białko, tłuszcze, węglowodany i witaminy są niezbędne do zachowania zdrowia, dlatego dostarczanie ich odpowiedniej dawki każdego dnia wpływa na kondycję fizyczną oraz psychiczną. Na co zwracać uwagę w komponowaniu posiłków i dlaczego warto uprawiać sport?

Czym jest piramida żywienia?

Odpowiednia dieta powinna być w prawidłowy sposób zbilansowana, po to, by zapewnić energię potrzebną do funkcjonowania organizmu w ciągu dnia. Instytut Żywności i Żywienia opracował piramidę żywienia, która w przejrzysty i prosty sposób obrazuje proporcje składników odżywczych do spożycia przez zdrową osobę w ciągu dnia. Uwzględnia ona też aktywność fizyczną, która stanowi jej podstawę. Następnie pojawiają się owoce i warzywa, ponieważ powinny one dominować w codziennej diecie. Są bogate m.in. witaminy, których nie jesteśmy w stanie sami syntezować. Kolejnym ogniwem są produkty zbożowe i najlepiej sięgać po te pełnoziarniste. W dalszej kolejności jest mleko i jego przetwory, które w swoim składzie zawierają m.in. wapń, fosfor, czy magnez oraz witaminy z grupy B, A i D. Mięso oraz rośliny strączkowe to ważna część zbilansowanej diety, ponieważ dostarczają do organizmu białko będące składnikiem budulcowym organizmu. Należy jednak unikać mięsa czerwonego (które zawiera duże ilości nasyconych kwasów tłuszczowych) i przetworzonego. Na szczycie piramidy znajdują się tłuszcze, nasiona i orzechy – są one potrzebne w zbilansowanej diecie, jednak nie może się ona na nich opierać.

Dlaczego aktywność fizyczna jest ważna?

Aktywność fizyczna kojarzy się z uprawianiem określonego sportu lub regularnym chodzeniem na siłownię. Prawda jest jednak taka, że zaliczają się do niej również regularne spacery, jazdę na rolkach, czy rowerze. Ważne jest to, by wprowadzać ją do swojego życia stopniowo oraz w takiej formie, która sprawia radość oraz zostawia uczucie satysfakcji. W wielu przypadkach zaczyna się od wdrażania małych nawyków do swojej codziennej rutyny, np. korzystania ze schodów zamiast windy. Zwiększenie swojej aktywności w ciągu dnia, zwłaszcza u osób, które prowadzą siedzący tryb życia, jest niezwykle ważne, ponieważ zapobiega rozwojowi chorób cywilizacyjnych, takich jak np. otyłość. Co więcej, zwiększa wydolność fizyczną oraz wzmacnia odporność organizmu na czynniki wywołujące infekcje. Należy przy tym pamiętać, że organizm musi posiadać energię do wytrzymywania dodatkowego wysiłku. Z tego względu zdrowa żywność w połączeniu z regularną aktywnością fizyczną, pozwalają zachować równowagę psychiczną oraz fizyczną.

Na czym polega zdrowa dieta?

Na samym początku należy podkreślić, że odpowiednia dieta bazuje na zdrowych i pełnowartościowych posiłkach, jednak można od czasu do czasu pozwolić sobie na pewne przyjemności. Zbudowanie zdrowej relacji z jedzeniem jest kluczowe, z tego względu, nawet jeżeli w ciągu dnia pozwolimy sobie na małe odstępstwo, to nie zaprzepaszcza ono całej pracy, która została włożona w zbilansowanie reszty posiłków. Warto pamiętać o tym, że do prawidłowego funkcjonowania organizmu potrzebne jest dostarczenie odpowiedniej ilości energii, czyli popularnych kalorii. Zapotrzebowanie na nie wzrasta odpowiednio u osób uprawiających sport. Jeżeli oczekujemy redukcji masy ciała, to należy pozostać na deficycie kalorycznym, nieprzekraczającym jednak minimalnego zapotrzebowania kalorycznego umożliwiającego prawidłowe zachodzenie reakcji i procesów w organizmie. Równie ważne jest zbilansowanie podstawowych składników odżywczych, czyli białka, węglowodanów i tłuszczy. Należy też upewnić się, że wraz z pożywieniem do organizmu dostarczane są wszystkie makro- i mikroelementy.

Zdrowa żywność oraz aktywność fizyczna są nierozerwalnie ze sobą połączone i dzięki nim możliwe jest zachowanie sprawności, oraz utrzymanie zdrowia. Warto jednak uprawiać sporty, które są przyjemnością, a nie ciężkim obowiązkiem.

Partnerem artykułu jest sklep Gomigo.pl, który oferuje zdrową żywność – gomigo.pl/pl/menu/zdrowa-zywnosc-100.html – oraz sprzęt sportowy.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *