Dziecko

Dom a dziecko – jak go urządzić, aby był bezpieczny?

dziecko w domu

Dom kojarzy się z rodziną, schronieniem, bezpiecznym i komfortowym miejscem dla wszystkich jego mieszkańców. Okazuje się jednak, że nie wszystkie spełniają oczekiwania rodzin z małymi dziećmi. Wynika to z braku pewnych udogodnień, które niewątpliwie wszystkim ułatwiłyby funkcjonowanie. Dziś przeglądając oferty nieruchomości, można natrafić nawet na domy z drewna całoroczne, które są przystosowane do potrzeb bardziej i mniej wymagających użytkowników, w tym właśnie małych dzieci.

Jaki powinien być dom dla rodziny z dzieckiem?

Tak jak wspomnieliśmy powyżej, dom dla rodziny z dzieckiem czy tym bardziej z dziećmi, powinien być komfortowy i bezpieczny, a do tego również funkcjonalny. Na co w takim razie zwrócić uwagę budując własny dom lub kupując gotowy?

Brak progów to duże udogodnienie

Wysokie progi są dużym utrudnieniem szczególnie dla dzieci, które dopiero zaczynają stawiać pierwsze kroki, ale i dla starszych, które nie potrafią usiedzieć w jednym miejscu, ani też spokojnie przejść z jednego pomieszczenia do drugiego. W przypadku wysokich progów ryzyko zaczepienia się i upadku jest bardzo duże. Dlatego znacznie bezpieczniej będzie, kiedy progi te znikną. W nowym budownictwie już się ich nie stosuje. W związku z tym kupując nowy dom, można mieć pewność, że pod tym względem będzie on bezpieczny. Jeżeli natomiast pojawi się konieczność samodzielnego wykończenia lub budowy od podstaw, pozostanie zadbać o to we własnym zakresie.

Bezpieczne, klasyczne schody są podstawą

Schody to bardzo ważna sprawa. Wykonać je można na wiele różnych sposobów. Najlepsze są te najprostsze, klasyczne, bez zbędnych udziwnień, niezbyt strome i koniecznie nieśliskie. Powinny być wykończone barierką, która umożliwi dziecku podtrzymywanie się w czasie wchodzenia i schodzenia.

Balkony i tarasy muszą być zabezpieczone solidnymi balustradami

Balkon i taras to świetna rzecz. Przydają się niemal przez cały rok, a najchętniej są użytkowane wiosną i latem. Budując dom, warto doinwestować i tym samym zdecydować się na te właśnie udogodnienia. Trzeba tylko wykonać je tak, aby zapewniały bezpieczeństwo na wysokim poziomie. Chodzi o to, aby balustrady były solidne. Powinny być wykończone z materiałów uniemożliwiających wypadnięcie dziecka. Muszą być również odpowiednio wysokie.

Wyposażenie też ważna sprawa!

Wyposażenie domu i sposób urządzenia go może mieć duży wpływ na poziom bezpieczeństwa jego mieszkańców.

  • Jeżeli chodzi o samo wyposażenie, dużą uwagę trzeba poświęcić meblom. Nie powinny być zbyt kanciaste i ostre. Należy unikać elementów szklanych, czego doskonałym przykładem są chociażby stoły w całości wykonane ze szkła czy metalu. Warto zainwestować w specjalne zabezpieczenia, które uniemożliwią dzieciom otwieranie poszczególnych szafek i szuflad, szczególnie w kuchni i łazience.
  • Dobrym rozwiązaniem będzie używanie kuchenki indukcyjnej, która po odstawieniu garnka od razu się wyłącza i jest chłodna.
  • Wykańczając poszczególne pomieszczenia warto pomyśleć o płytkach i panelach, które nie są zbyt śliskie.
  • W domu, w którym są bardzo małe dzieci, najlepiej zapomnieć o dodatkach i akcesoriach dekoracyjnych, które mogłyby w jakimś stopniu zagrażać ich bezpieczeństwu.
  • Trzeba koniecznie skupić większą uwagę na wyposażeniu łazienki. Z pewnością przydałaby się szafka zamykana na kluczyk, w której mogłyby znajdować się wszystkie niebezpieczne środki czystości, czy nawet kosmetyki.

Podsumowanie

Solidnie zbudowany dom, a następnie bezpiecznie wykończony i wyposażony, będzie dobrze służył jego mieszkańcom. Stanie się miejscem przyjaznym osobom dorosłym i dzieciom w każdym wieku. Warto więc tę inwestycję dobrze przemyśleć lub zdecydować się na zakup gotowego domu, który jest już częściowo przystosowany do potrzeb małych i dużych.

Artykuł powstał przy współpracy z Domy Deminiak – firmą zajmującą się budową domów z drewna, w tym domy z drewna całoroczne.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *