Zdrowie

Etapy gojenia się blizn

Blizny

 

Prawie każdy człowiek na świecie ma na swoim ciele jakąś bliznę. Niektóre z nich powstały jeszcze w dzieciństwie i są z nami do dzisiaj.

Blizny przywołują wspomnienia lub przykre zdarzenia. Co zrobić, żeby nasza skóra ładnie się zagoiła i żebyśmy nie mieli brzydkiej pamiątki na całe życie? Na początku warto poznać, czym w zasadzie jest ta blizna, jak powstaje i jakie są etapy jej gojenia.

Jak powstaje blizna?

Blizna jest to zmiana skórna, która powstaje wskutek uszkodzenia skóry właściwej, która w następstwie jest zastąpiona tkanką włóknistą. Blizny mogą być albo przerostowe (czyli wtedy kiedy tkanki włóknistej jest więcej, niż tkanki zniszczonej urazem) albo zanikowe (czyli takie, które biegiem czasu zanikają).

Blizny dzielimy na dwa rodzaje: na świeże i zagojone. Świeże blizny to takie, które powstały po roku od naszego urazu. Mogą one w tym czasie zmieniać swój wygląd i kształt. Ostateczny wygląd naszego śladu pojawi się po około dwóch latach chociaż zdarzają się wyjątki, bo jak wiadomo każda skóra jest inna.

Jak goi się blizna

Pierwszy etap gojenia się naszej blizny następuje po 48-72 godzinach i jest zwany fazą zapalną. Podczas tego etapu towarzyszy nam ból i zaczerwienienie (stan zapalny). W tej fazie powstaje nam skrzep, który chroni ranę przed drobnoustrojami.

Druga faza zwana proliferacyjną trwa do 15 dnia i podczas niej nasza rana jest pokrywana nowym naskórkiem, który ulega wzmocnieniu. Ostatnim etapem gojenia blizny jest remodeling. Podczas tego etapu nasz organizm stara się przywrócić dawną świetność naszej skóry. Pełne zagojenie trwa do trzech miesięcy w tym okresie warto zastosować żel na blizny na przykład, aby wspomóc regenerację naskórka. Jednak ostateczny wygląd blizny następuje dopiero po około dwóch latach od urazu.

Jak zapobiegać nieestetycznym bliznom

Dbanie o skórę podczas gojenia jest bardzo ważnym elementem. Podczas zabliźniania się naszej rany powinniśmy korzystać z wielu środków, które przyspiesza regeneracje skóry oraz zmniejszają wielkość naszej blizny. Świetnym rozwiązaniem są wszelkiego rodzaju żele oraz preparaty na blizny. Na rynku jest bardzo szeroka gama tych właśnie specyfików, które są niezbędne do prawidłowego zabliźnienia.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *