Lifestyle

Grill węglowy ceramiczny – nowoczesne grille marki Kamado

Kamado Grille

Zbliża się początek długo wyczekiwanego przez wszystkich sezonu grillowego. Zastanawiasz się nad zakupem nowego sprzętu? Weź pod uwagę nowoczesne grille marki Kamado, które są doskonałym połączeniem tradycji i nowoczesności.

Na czym polega kamado?

Nazwa marki Kamado pochodzi od japońskiej metody przyrządzania dań, która zdobyła popularność na całym świecie. Polega ona na przygotowywaniu potraw w ceramicznym piekarniku. Umożliwiał on zarówno pieczenie, jak i wędzenie, czy grillowanie. Przyjmuje się, że inspiracją dla tej metody były ceramiczne naczynia, których używano do gotowania już setki, a nawet tysiące lat temu. Japończycy wykorzystywali gliniane garnki do gotowania na parze ryżu. Sposób ten zafascynował Amerykanów, którzy w latach 40. ubiegłego wieku rozpoczęli produkcję garnków kamado. Z kolei w latach 80. powstał pierwszy ceramiczny grill, mający kształt jaja.

Grill węglowy ceramiczny – charakterystyka

Grill węglowy ceramiczny jest zasilany palącym się węglem. Dostępne są również jego odpowiedniki na drewno, gaz, a nawet wersje elektryczne. Grille ceramiczne charakteryzują się równomierną dystrybucją ciepła. Potrafią w krótkim czasie rozgrzać się do bardzo wysokiej temperatury, ale ich użytkowanie jest zupełnie bezpieczne. Zawdzięcza się to ceramicznej powłoce, która z zewnątrz nagrzewa się znacznie wolniej niż metal.

Grille węglowe ceramiczne w stylu kamado są rozwiązaniem ekonomicznym, a zarazem i ekologicznym. Zużywają znacznie mniej węgla niż tradycyjne grille. Zazwyczaj jedna porcja węgla starcza na całe grillowanie. Na uwagę zasługuje również smak przyrządzanych w ten sposób potraw. Powłoka ceramiczna chroni przed zadymieniem jedzenia i pozwala zachować walory smakowe dania. Istotne jest także to, iż w takim grillu przyrządzić można nie tylko mięso, ale również warzywa, a nawet upiec chleb, ciasto, czy pizzę.

Co wyróżnia grille ceramiczne Kamado?

Kamado Joe to marka amerykańska, inspirująca się kuchnią azjatycką. Produkty tej firmy powstają w oparciu o nowoczesne technologie, ale bazują na japońskich tradycjach. Grille ceramiczne Kamado Joe mają klasyczny, gustowny wygląd. Są w kształcie kopuły, odznaczającej się intensywną, czerwoną barwą, która świetnie komponuje się z ogrodową zielenią.

W jaki sposób działają grille kamado? Do okrągłego ceramicznego korpusu, przez otwór wentylacyjny Control Power wpływa powietrze. Otwór skalibrowany jest do dokładnego pomiaru temperatury. Ciepło rozprowadzane jest w korpusie równomiernie, a co więcej, wychwycony zostaje uciążliwy dym. Utracie ciepła przeciwdziała wykonany z nierdzewnej stali zatrzask uszczelniający. Ranty kotła i kopuły wyposażone są w grube uszczelki, odporne na działanie bardzo wysokich temperatur.

Wbrew pozorom, grill kamado jest prosty w obsłudze, a jego kopuła lekka. Otwieranie kopuły jest proste dzięki pneumatycznemu zawiasowi, redukującemu jej ciężar. Kopułę możemy podnieść nawet jednym palcem, a co więcej, zatrzymać ją w dowolnym położeniu. Warto wiedzieć, że sprzęt ten umożliwia gotowanie kilku potraw naraz, bowiem posiada kilkupoziomowy system, nazwany przez producentów “Dziel i rozporządzaj”.

Grille ceramiczne Kamado Joe posiadają hiperboliczną komorę dymną. Zaprojektowali ją najlepsi inżynierowie harvardzcy. Równomierne rozkładanie ciepła jest regulowane między innymi przez SloRoller. Potrawy zostają otoczone aromatycznie pachnącym dymem, ale w umiarkowanej ilości. Grill może emitować ciepło bardzo długo, głównie za sprawą wielopanelowej skrzyni paleniska, odpornej na uszkodzenia. Istotnym elementem grilla Kamado jest również wysuwany popielnik, umożliwiający szybkie i proste usuwanie zbędnego popiołu.

Grille węglowe ceramiczne Kamado – rodzaje

Marka Kamado Joe oferuje szeroki wybór grillów w różnych rozmiarach. Dostępne są:

  • grill Club Junior o średnicy rusztu 34 cm;
  • grill Club Classic II o śr. 45 cm (wersja wolnostojąca lub z wózkiem);
  • grill Club Classic III o śr. 46 cm, wyposażony w wózek;
  • grille o średnicy rusztu 61 cm: wolnostojące Pro Joe oraz Big Joe II, a także Big Joe II i Big Joe III z wózkami.

Niektóre modele są wolnostojące, inne umieszczone na stojaku lub wózku. Bez problemu można więc wybrać grill dopasowany do potrzeb zarówno pod kątem wielkości, jak i mobilności. 

Grillowanie z KamadoClub bez wątpienia okaże się strzałem w dziesiątkę. Wygoda użytkowania, wysoka jakość i wyjątkowy smak gwarantowane!

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *