Uroda

Jak pozbyć się odcisków na stopach?

Usuwanie odcisków domowymi sposobami

Odciski na stopach powstają zwykle wskutek noszenia zbyt ciasnego obuwia. Są nie tylko nieestetyczne, ale również powodują dolegliwości bólowe, a nieleczone mogą powodować miejscowy stan zapalny. Na szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów na walkę z odciskami. 

Dlaczego powstają odciski?

Powody powstawania odcisków są dwa – stały nacisk lub tarcie na skórę stóp. Skóra wytwarza wtedy komórki warstwy rogowej, które nie złuszczają się, a kumulują. Powstaje wtedy warstwa popularnie nazywana odciskiem. Naciski na stopy i otarcia skóry mają miejsce zazwyczaj wtedy, gdy nosimy zbyt ciasne buty. Odciskom sprzyja temperatura – im wyższa, tym bardziej stopa się poci i puchnie, a stąd już tylko krok do niechcianych otarć. Problem narasta, gdy mamy na sobie skarpetki bądź rajstopy. W przypadku odcisków doskonale sprawdza się powiedzenie, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. 

Najważniejsza jest profilaktyka

Największe efekty najmniejszym kosztem osiągniemy – stosując domowe sposoby na odciski stóp. W celu zapobiegania niechcianym pęcherzom warto nosić luźne obuwie, które w dodatku będą przewiewne. Dobrze jest unikać noszenia zbyt ciasnych skarpet, a latem najlepiej nie nosić ich w ogóle, aby stopa mogła swobodnie oddychać. Codziennie warto nawilżać stopy kremem lub balsamem, który zapobiegnie nawarstwianiu się zrogowaciałej skóry. Można go także złuszczać pilnikiem lub tarką do stóp. Co jakiś czas warto również wykonać peeling stóp. Stopy powinny też być moczone w wodzie z dodatkiem olejków nawilżających, aby zmiękczyć naskórek. 

Leczenie odcisków

Jeżeli domowe sposoby na odciski stóp nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, możemy sięgnąć po specjalistyczne preparaty łagodzące ból. Najpopularniejsze są plastry na odciski, które nasączone są preparatami złuszczającymi i nawilżającymi naskórek. Dobrze zaaplikowany plaster nie powinien zsuwać się z miejsca, niemniej jednak powinien być on często zmieniany. Plastry na odciski nie chronią także przed dalszymi otarciami. Innym sposobem walki z odciskami jest stosowanie maści, żelu czy płynu na odciski. Ich działanie również polega na złuszczeniu zrogowaciałego naskórka i nawilżeniu skóry. Zawarty w nich kwas salicylowy i mlekowy ma dodatkowo właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze, zatem zapobiega powstawaniu infekcji w miejscu urazu. Maści powinny być zaaplikowane dokładnie na odcisk, ponieważ w kontakcie ze zdrową skórą mogą ją podrażniać i wywoływać reakcje alergiczne. Pod wpływem maści odcisk nie zniknie sam – po kilku dniach stopę należy namoczyć w wodzie, a następnie usunąć odcisk przy pomocy pilnika.

Kiedy do lekarza?

Odciski na stopach powinien bezwzględnie zobaczyć lekarz, jeżeli w ich miejscu pojawił się stan zapalny. Charakteryzuje się on silnym zaczerwienieniem i obrzmieniem dookoła miejsca powstania odcisku. Dodatkowo objawom towarzyszy silny ból. Leczenie zwykle polega na zastosowaniu kuracji antybiotykowej lekami działającymi miejscowo, takimi jak maści czy kremy. 

Przestrzeganie kilku zasad pozwoli na to, aby nie martwić się więcej problemem odcisków na stopach. Jeżeli jednak powstają, istnieją domowe sposoby na walkę z odciskami. Nie warto lekceważyć niechcianych pęcherzy, gdyż nieleczone mogą doprowadzić do powstania stanu zapalnego, który jest zagrożeniem dla zdrowia. 

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *