Podróże

Kask na rower — dlaczego warto?

kask rowerowy i dziecko

Wbrew pozorom zakładanie kasku podczas jazdy rowerem jest powodem do objawiania się skrajnych stanowisk. Z jednej strony pojawiają się przeciwnicy, którzy zaciekle przedstawiają argumenty, aby nie nosić kasku w trakcie jazdy rowerem. W ich opozycji znajdują się osoby, które uważają, że kask na rower to konieczność. Niejednokrotnie w tej grupie znajdują się osoby, którym kask uratował zdrowie, a nawet życie. Zapewnienie właściwej ochrony dla głowy rowerzysty jest kluczowe w trakcie jazdy, ale nadal pozostaje lekceważone. Kask rowerowy odpowiednio dobrany nie tylko chroni głowę w trakcie urazu, ale także zapewnia inne ważne, funkcje, które należy poznać. Przedstawiamy, dlaczego warto nosić kask rowerowy i co odpowiada za zapewnienie głowie odpowiedniej ochrony.

Kaski w ujęciu historycznym

Pierwsze kaski rowerowe okazały się niezbędne już pod koniec XIX wieku. Pierwotne wersje kasków rowerowych miały więcej wspólnego z czapką niż samym kaskiem. Występowały pod postacią skórzanych czapek i zapewniały ochronę wyłącznie przed obtarciami i drobnymi urazami. Następnie zostały one wyparte przez hełmy. W kolejnych latach skupiono się na tym, aby kaski były jak najbardziej odpowiednie i komfortowe dla rowerzystów. Przede wszystkim miały realnie zwiększać ich bezpieczeństwo. Przez lata były stosowane przeróżne rozwiązania. Były one mniej lub bardziej udane, jednak ostatecznie dzięki nim stworzono współczesną wersję kasków rowerowych, które są z pewnością skuteczne i bezpieczne. 

Dlaczego należy nosić kask rowerowy?

Nadrzędnym założeniem, które przyświeca noszeniu kasku rowerowego jest zapewnienie właściwej ochrony dla głowy przez urazami będącymi konsekwencją upadku, wypadku lub zderzenia. Często przeciwnicy wskazują, że są one nie potrzebne. Nic bardziej mylnego. Osoby jeżdżące rowerami powinny mieć świadomość, że o wypadek nie trudno. To tylko chwila nieuwagi. Przy odrobinie szczęścia kończy się on niewielkimi otarciami, jednak nierzadko stanowi on poważne zagrożenie przede wszystkim dla głowy. Głową można uderzyć o krawężnik, w wystający kamień czy po prostu upaść na głowę. Takie zdarzenia w najlepszym wypadku kończą się najczęściej wstrząśnieniem mózgu, a w najgorszych niestety śmiercią. Lekarze zajmujący się osobami po takich zderzeniach jednoznacznie wskazują, że wystarczyłoby założyć kask, aby uniknąć długiego pobytu w szpitalu i wyczerpującego leczenia. 

Ponadto należy podkreślić, że kask stanowi rewelacyjne zabezpieczenie przed występującymi gałązkami, które mogłyby pokaleczyć głowę. Jednocześnie można dobrać model, który będzie posiadał dodatkowy daszek chroniący przed świeceniem słońca w oczy. Równolegle współczesne kaski oferują bardzo wysoki komfort użytkowania. Posiadają otwory wentylacyjne, które zwiększają przewiew i chronią przed spoceniem głowy. 

Kaski rowerowe występują w przeróżnych konfiguracjach i wzorach. Dzięki niemu można podkreślić swój styl i dopasować go do całej stylizacji. Także kask rowerowy dla dzieci z powodzeniem można przypasować do upodobań posiadanych przez pociechę. Warto już od najmłodszych lat wpajać dziecku zdrowe i prawidłowe nawyki, aby posiadało świadomość o czyhających zagrożeniach. Należy pamiętać, że kaski rowerowe są obowiązkowe w trakcie wszelkich wyścigów kolarskich. 

Jak kask chroni głowę?

Kaski, w tym również kask rowerowy miejski, jest przystosowany do maksymalnego zwiększenia bezpieczeństwa osoby jeżdżącej rowerem. Posiada kilka warstw, które chronią w trakcie uderzenia. Polistyrenowa pianka znajdująca się wewnątrz zapewnia komfort noszenia, a także utrzymuje konstrukcję z drugiej strony. Jednocześnie odpowiada również za estetykę. W trakcie mocnego uderzenia, ta pianka powinna pęknąć i przyjąć na siebie całą energię kinetyczną pochodzącą z uderzenia, co zmniejsza wartość oddziałującej na głowę. 

Źródło grafiki: https://cycleshop.pl/kaski-rowerowe.html

Przy dostrzeżeniu jakiegokolwiek uszkodzenia na kasku należy niezwłocznie go wymienić. Pianka PES nie ma zdolności powrotu do pierwotnego kształtu i nie zapewni już takiej samej ochrony. 

Czy na kasku rowerowym można zaoszczędzić? 

W sprzedaży znajdują się przeróżne kaski. Różnice nie dotyczą wyłącznie kształtu i koloru, ale także jakości wykonania. Zakres cen jest również olbrzymi. Niektóre modele mogą kosztować nawet kilkaset złotych. Kaski rowerowe muszą posiadać atesty bezpieczeństwa i spełniać europejskie normy, które dopuszczają kask do użytku w Polsce. 

Rekomendowany jest wybór znanych i renomowanych marek, ponieważ stanowi to gwarancje odpowiedniej jakości i że będą spełniały swoją funkcję. Tanie kaski nawet po silnym uderzeniu pozostają niezmienne, ponieważ siła uderzenia opiera się wyłącznie na głowie, a nie na pozornej ochronie. 

Partner artykułu:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *