Zdrowie

Kawa a zdrowie – wszystko co musisz wiedzieć ?

włoska kawa

Kochasz pić kawę? Czy zdajesz sobie jednak sprawę jak jej spożycie wpływa na twoje zdrowie? Na te pytania uzyskasz odpowiedź w poniższej publikacji.

Kwestia wpływu kawy na zdrowie jest sporna. Jedni uważają, że jest wiele benefitów z jej picia, a inni przypisują napojowi negatywny impakt na funkcjonowanie organizmu. W obu przypadkach jest trochę racji. Duże znaczenie ma to, po jaką kawę się sięga, a jeszcze istotniejsza jest jakość ziarna wykorzystywana do jej produkcji.

Wpływ kawy na zdrowie

Dla niektórych smak kawy jest nie do zaakceptowania, a inni nie wyobrażają sobie rozpoczęcia dnia bez małej czarnej. Kawie przypisuje się właściwości pobudzające, co wynika głównie z zawartości kofeiny. Kolejna filiżanka ma poprawić koncentrację, pomóc się obudzić i przetrwać kolejne godziny w pracy. Trzeba pamiętać o tym, że kofeina jest powszechnie stosowaną substancją psychoaktywną. Znaleźć można ją nawet w preparatach odchudzających czy przeznaczonych dla sportowców. Nikogo nie powinno wobec tego dziwić to, że nadmierne spożywanie kawy wiąże się z negatywnymi konsekwencjami. Wystąpić mogą symptomy w postaci niepokoju, nadpobudliwości, problemów ze snem i przyspieszonym tętnem. Umiar dotyczy wszystkiego i nawet nadmierne picie wody może zaszkodzić. Okazuje się, że przyjmowanie kawy w odpowiednich ilościach, nie tylko nie szkodzi, ale wręcz ma pozytywny wpływ na zdrowie. Oczywiście dotyczy to dobrej jakości kawy.

Zgodnie z badaniami naukowymi sięganie w umiarkowanych ilościach po dobrej jakości kawę przyczynia się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia marskości wątroby i to aż o kilkadziesiąt procent. Usprawnia się też praca układu sercowo-naczyniowego, co przekłada się na mniejsze ryzyko rozwoju chorób serca. Co więcej, zmniejsza się ryzyko rozwoju cukrzycy typu II. Na tym jednak nie koniec benefitów. Picie kawy ma związek ze zmniejszoną podatnością organizmu na rozwój niektórych odmian raka, szczególnie wątroby, jelita grubego i prostaty. Dobrej jakości włoska kawa ma pozytywny wpływ na pracę mózgu oraz zmniejsza ryzyko rozwoju demencji i choroby Alzheimera. Osoby sięgające po ten napój rzadziej borykają się z depresją i myślami samobójczymi.

Korzyści z picia kawy ciąg dalszy

Kawa włoska zawiera kofeinę, która ma pozytywny wpływ na metabolizm tłuszczów i węglowodanów. Obserwuje się jej wpływ na insulinowrażliwość komórek. Kofeinie przypisuje się przyspieszanie przemiany materii i szybszy rozkład tłuszczu, co oczywiście sprzyja procesowi pozbywania się zbędnych kilogramów. Kawa ma korzystny wpływ na działanie układu nerwowego, redukuje zmęczenie i uczucie senności – oczywiście pita z umiarem. Za dopuszczalną dawkę uznaje się trzy filiżanki kawy na dobę, co odpowiada 300 mg kofeiny. Po przekroczeniu tej dawki, zaczynają pojawić się negatywny skutki wynikające z nadmiernego spożycia kofeiny.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *