Biznes / praca

Promienniki podczerwieni – dlaczego warto? Charakteryzacja, zastosowanie i opinie

Promienniki podczerwieni

Ogrzewanie na podczerwień to stosunkowo nowa technologia, która może być zaskoczeniem dla niektórych z nas. Promienniki podczerwieni to innowacyjne urządzenia wykorzystujące promienie podczerwone do ogrzania. Jest to niezwykle funkcjonalne i praktyczne rozwiązanie, oferujące niezastąpiony komfort grzewczy w szybki, efektywny i ekonomiczny sposób. Czym dokładnie są promienniki ciepła? Jak działają? Gdzie znajdują zastosowanie? Poniżej wszystko wyjaśniamy!

W jaki sposób działają promienniki podczerwieni?

Podczerwień to zjawisko znane człowiekowi od dawien dawna. Na początku była wykorzystywana w wojskowych systemach nawigacyjnych, później jednak promienie podczerwone znalazły zastosowanie w wielu innych dziedzinach naszego życia. Nawet na co dzień mamy do czynienia z podczerwienią – to właśnie dzięki niej możemy zmieniać kanały pilotem do telewizora.

Podczerwień została też wykorzystana w nowoczesnych urządzeniach, jakimi są promienniki podczerwieni. Technologia ta działa na zasadzie emisji krótkich fal podczerwonych, które za zadanie mają nas ogrzać. W praktyce wygląda to tak, że promiennik elektryczny ogrzewa wszystkie osoby w swoim zasięgu oraz podnosi temperaturę wszelkich mebli, ścian czy podłóg. W przeciwieństwie do tradycyjnych form ogrzewania nie zostaje tu podniesiona temperatura powietrza, co w pozytywny sposób wpływa na odczuwany komfort grzewczy. Dodatkowo promiennik ciepła potrzebuje tylko kilku sekund na zapewnienie optymalnej temperatury swoim użytkownikom, co jest nieosiągalne w przypadku konwencjonalnego ogrzewania.

Czy warto zainwestować w promienniki elektryczne?

Promienniki podczerwieni to rozwiązanie wyróżniające się wieloma zaletami. Przede wszystkim panele grzewcze na podczerwień to całkiem nowy i o wiele lepszy niż do tej pory znany nam komfort grzewczy. Dzięki temu, że promienniki podczerwieni nie wpływają bezpośrednio na temperaturę powietrza, możemy cieszyć się błogim ciepłem, a jednocześnie świeżym i rześkim powietrzem. Ponadto stawiając na promienniki elektryczne unikniemy wznoszącego się w powietrze kurzu i innych zanieczyszczeń, co ma szczególne znaczenie w przypadku alergików.

Niewątpliwe plusem jest też szybkość działania, jaką oferują promienniki na podczerwień. Do tej pory ogrzewania kojarzyło nam się z długotrwałym rozpalaniem oraz nieustannym dokładaniem do pieca. Promiennik elektryczny potrzebuje tak naprawdę kilku chwila na zapewnienie nam komfortowych warunków.

Kolejną sprawą jest brak emisji spalin, co również jest ogromną zaletą. Dzięki temu, że promienniki elektryczne nie produkują szkodliwych spalin do atmosfery, możemy być spokojni o zdrowie nasze oraz naszych bliskich. A dodatkowo w pozytywny sposób wpływamy na nasze środowisko!

Promienniki podczerwieni – czy możemy używać ich w domu?

Warto na początek zaznaczyć, że promienniki nie mogą być głównym źródłem ciepła w naszym domu, a jedynie dodatkiem do zainstalowanego systemu grzewczego. Jednak nawet w takim wypadku są warte każdego grosza.

Promienniki podczerwieni możemy wykorzystać w naszym domu w trudnych do dogrzania pomieszczeniach. Dobrym przykładem będzie tu garaż, w którym najczęściej nie umieszczamy systemu grzewczego ze względu na duże koszty ogrzania tego typu miejsca. Problem pojawia się chłodniejszą porą, gdy musimy trochę pomajsterkować przy aucie, jakimś sprzęcie czy po prostu wykonać jakąś pracę w garażu – ręce zamarzają, nic nie wychodzi, a dodatkowo narażamy się na zmarznięcie i chorobę. I właśnie w tym momencie idealnym rozwiązaniem są promienniki ciepła. Panel grzewczy na podczerwień działa tylko wtedy, gdy go włączymy oraz w danym konkretnym miejscu, a więc możemy korzystać z promiennika jedynie gdy przebywamy w garażu i tego potrzebujemy, bez konieczności ogrzewania całego domu czy narażania się na ogromne koszty.

Kolejnym miejscem, gdzie promienniki podczerwieni sprawdzają się fenomenalnie, jest taras. Jeśli chcemy przedłużyć sobie sezon grillowy nawet na cały rok, to jest to możliwe z promiennikami ciepła na taras. Promiennik elektryczny dzięki swojemu działaniu efektownie ogrzeje każdego, kto będzie w jego zasięgu na tarasie – bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Nie musimy martwić się, że ktoś zmarznie podczas imprezy rodzinnej na tarasie – promienniki podczerwieni zapewni nam komfortowe warunki cieplne!

Artykuł powstał przy współpracy z http://irsystem.pl/

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *