Przygotowanie do malowania ścian

Malowanie ścian nie jest wcale takie proste, jak mogłoby się to wydawać. Są oczywiście sytuacje, w których zadanie to ogranicza się właściwie do zamoczenia wałka w farbie i pomazania nim ściany. Może nam to zająć trochę dłużej lub trochę krócej, możemy nabrudzić trochę bardziej lub trochę mniej, ale jakoś sobie damy radę. Zazwyczaj jednak wyzwanie jest większe i całość prac trzeba podzielić na konkretne etapy. Każdy z nich jest ważny i każdy decyduje o pełnym sukcesie, jeśli bowiem zawalimy etap pierwszy – przygotowanie ściany – nie będziemy mieli szans na sukces końcowy.
Przygotowanie pomieszczenia
Porady opisujące malowanie ścian, trzeba mimo wszystko zacząć od przygotowania samego pomieszczenia, bo bez tego będzie nam trudniej to pomieszczenie uporządkować po skończonych pracach. Naszym celem jest tutaj przede wszystkim zabezpieczenie wszystkich listw i innych elementów taśmą malarską, aby podczas malowania nie zostały zabrudzone. Dodatkowo, wszystkie meble i inne sprzęty domowe, których nie możemy wynieść, ustawiamy na środku pomieszczenia i dokładnie przykrywamy folią malarską. Potem wykorzystujemy na malowanie ścian porady, które sprawią, że wszystko przebiegnie pomyślnie.
Naprawa i przygotowanie ściany
Zanim zrobimy cokolwiek innego, konieczne jest zabezpieczenie wszystkich pęknięć czy otworów w ścianie, na przykład spowodowanych wieszaniem obrazków na kołkach rozporowych. Stosujemy w tym celu masę szpachlową szybkoschnącą. Rozcieramy i gotowe. Większe szpary czy rysy mogą wymagać zastosowania specjalistycznych mas naprawczych, najlepiej z zawartością włókna szklanego.
Jeśli malowane podłoże należy do podłoży słabo wiążących, bo jest to chociażby płyta gipsowa malowana po raz pierwszy, należy ją zagruntować odpowiednim środkiem gruntującym. Najlepsze są substancje polimerowe, które tworzą równe i wytrzymałe powłoki. Gruntowanie jest też bardzo dobrym pomysłem, jeśli wykorzystujemy jasną farbę do zmiany wizerunku pomieszczenia, a obecne podłoże jest pomalowane na ciemny kolor.
Usuwanie plam i zacieków
Kolejnym krokiem jest usuwanie plam i zacieków. Na start można wykorzystać mydło malarskie. Jeśli to nie wystarczy, po umyciu plam należy je zamalować specjalnymi produktami przeznaczonymi do zacieków i plam.
Poważnym problemem są grzyby i pleśnie odkrywane czasami w czasie remontu. Jeśli intruzja jest niewielka, poradzimy sobie stosunkowo łatwo. Należy wykorzystać coś do usunięcia wilgoci, na przykład zwykły wentylator, który pomoże wywietrzyć pomieszczenie. Następnie należy wykorzystać preparat grzybo- i glonobójczy. Jeśli grzyb mocno wszedł w ścianę, trzeba będzie wstrzymać się z malowaniem do czasu jego skutecznego pokonania.