Aranżacje

Malowanie ścian i sufitu w łazience

nowoczesna łazienka

Malowanie łazienki nie jest wyzwaniem o stopniu trudności wyraźnie przekraczającym to, czego spodziewać się możemy w innych pomieszczeniach naszego domu. Jest to co prawda miejsce wyjątkowe, w którym nawet przy znakomicie działającej wentylacji, będzie pojawiała się wilgoć czy będziemy mieli do czynienia z większymi wahaniami temperatury. Tym niemniej, zastosowanie odpowiednich materiałów wykończeniowych sprawi, że nie będzie to żaden kłopot.

Łazienka to miejsce szczególnie sprzyjające drobnoustrojom, potencjalnie chorobotwórczym, i zawsze powodującym powstawanie nieestetycznych zabrudzeń i zacieków. Dlatego konieczne jest zastosowanie odpowiednich farb, przeznaczonych do tego rodzaju pomieszczeń, które będą przeciwdziałać rozwojowi tego typu organizmów.
Farba do łazienki nie jest produktem wysoce specjalistycznym. Od typowych farb różni się przede wszystkim tym, że tworzona przez nią powierzchnia jest gładka i dzięki temu minimalizuje przyleganie drobnoustrojów, co jest pierwszym stadium ich rozwoju. Jeśli nie mogą się zadomowić, nie zaczną się rozwijać. Oprócz tego, produkty oznaczone jako przeznaczone specjalnie do łazienek, zazwyczaj posiadają zasadowy odczyn, który jest mniej korzystny zwłaszcza dla części bakterii, które wymagają środowiska kwaśnego.

Produkty odporne na zmywanie

Niezależnie od jakości powłoki malarskiej, naturalne procesy fizyczne będą prowadziły do powstawania zacieków na ścianach i suficie. Dlatego farba do łazienki musi tworzyć powłokę łatwo zmywalną i wytrzymałą. W praktyce oznacza to, że do naszej dyspozycji są trzy rodzaje farb:
• Farby lateksowe – zwykle półmatowe, czasami połyskliwe; ciepłe w dotyku; prezentują najczęściej żywe kolory;
• Farby emulsyjne – częściej stosowne w kuchniach; cechuje je silny połysk i bardzo śliska powierzchnia; pozostawiają przez długi czas nieprzyjemny zapach; można nimi malować płytki ceramiczne;
• Farby epoksydowe – do łazienki nadają się tylko najlepsze farby tego typu; oferują szeroką paletę barw i faktur; łatwe do nakładania.

Sufit

Dobra farba łazienkowa może być stosowana także na suficie. Trzeba jednak mieć na uwadze, że jest to miejsce szczególnie narażone na rozwój grzybów i pleśni, przez co zastosowana farba powinna nie tylko należeć do grupy farb sprawdzających się w łazienkach, ale powinna mieć także recepturę nastawioną właśnie na działanie w tym pomieszczeniu. Większość producentów najbardziej uznanych marek farb, posiada w swojej ofercie produkty oznaczone jako szczególnie odporne na wilgoć i grzyby.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *