Recepta online. Co to takiego?
Dawniej, aby otrzymać receptę na potrzebne leki, trzeba było stracić sporo czasu w kolejce do lekarza. Dziś można załatwić to w kilka minut. Umożliwiają to recepty online, do zrealizowania w dowolnej aptece. Stały się popularne w czasie pandemii koronowirusa. Są cenione przez farmaceutów, ponieważ nie muszą już odcyfrowywać lekarskich “hieroglifów”.
1. Czym jest recepta online i jak ją otrzymać?
2. Internetowe konto pacjenta
3. Ile to kosztuje?
Elektroniczna recepta. Co jest potrzebne, aby ją dostać?
Recepta online to szereg danych zawartych w systemie informatycznym, umożliwiających zakup leku w aptece. Są to dane personalne pacjenta, lekarza, nazwa leku, sposób dawkowania i datę ważności recepty. Aby uzyskać e receptę potrzebna jest konsultacja lekarska. Odbywa się ona przez internet, lub telefon, bez konieczności wychodzenia z domu. Po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego, lekarz decyduje o zasadności wystawienia recepty. Często odbywa się to za pomocą formularza medycznego. Potem należy podać swoje dane, dokonać płatności i zaczekać na wiadomość sms lub email. Będzie od zawierał czterocyfrowy kod, który trzeba podać farmaceucie w aptece. Niezbędne jest także podanie numeru PESEL. Pracownik apteki wprowadzi dane do komputera i…gotowe. Nie jesteśmy też narażeni na niebezpieczeństwo zgubienia recepty. Lekarze mogą jednak odmówić wystawienia e recepty na dany lek. Najczęściej są to tabletki antykoncepcyjne i środki określane jako tzw. antykoncepcja awaryjna.
Internetowe konto pacjenta
Receptę online może otrzymać pacjent, który posiada tzw. internetowe konto pacjenta (IKP). Jest to aplikacja, która zawiera wszystkie informacje na temat naszej dokumentacji medycznej, np. przebytych chorób, leczenia szpitalnego czy przyjmowanych leków. Administratorem tych danych jest ministerstwo zdrowia. Aby założyć IKP, należy uzyskać profil zaufany, który pełni rolę elektronicznego podpisu. Można to zrobić przez bank, w którym mamy konto, w urzędzie miasta, gminy, urzędzie skarbowym, lub oddziale NFZ. Regulacje prawne stosowane w Polsce gwarantują, że nasze dane są całkowicie bezpieczne.
Ile to kosztuje?
Ceny recept w formie elektronicznej nie przekraczają 100 zł. Najczęściej są to kwoty rzędu 50 lub 60 zł. Każda placówka medyczna ustala swoje ceny. W internecie można sprawdzić, w której z nich zapłacimy najmniej.
Recepty online coraz częściej zastępują tradycyjne. Istnieją tu jednak pewne odstępstwa. Jest tak w przypadku recept transgranicznych, awarii systemu informatycznego, lub gdy lek trzeba przepisać osobie o nieustalonej tożsamości.