Kuchnia

Śliwki suszone a indeks glikemiczny — czy śliwki suszone to dobry wybór przy cukrzycy typu 2?

wędzone śliwki

Masz zdiagnozowaną cukrzycę i zastanawiasz się jakie produkty są dla Ciebie bezpieczne? Czy śliwki suszone mogą być spożywane przez osoby z cukrzycą? Czytaj dalej aby się dowiedzieć.

Cukrzyca typu 2 jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Szybkie tempo życia, nieodpowiednia dieta, przewlekły stres – to główne czynniki, które ją wywołują. Zaleczenie choroby i pozbycie się jej przykrych objawów jest jak najbardziej możliwe. Trzeba tylko pamiętać, aby w odpowiedni sposób komponować swoje posiłki, zwracając uwagę na ich indeks glikemiczny. Dotyczy to w szczególności owoców, które są skarbnicą witamin, ale także zawierają spore ilości cukrów prostych.

Jakie owoce można spożywać przy cukrzycy?

Osoba cierpiąca na cukrzycę typu 2 musi stosować się do ścisłych zaleceń dotyczących komponowania posiłków. Przy pomocy diety, chory na cukrzycę typu 2, ma szanse na całkowite wyleczenie i pozbycie się przykrych objawów choroby. Dieta cukrzyka musi być dostarczać organizmowi wszystkich składników odżywczych, przy stosunkowo niskiej podaży węglowodanów.

Cukrów prostych, jak powszechnie wiadomo, nie brakuje w owocach. Czy oznacza to, że osoby cierpiące na cukrzycę typu 2 powinny całkowicie wyeliminować je ze swojej diety? Oczywiście, że nie. Trzeba jednak wiedzieć, które owoce są dla cukrzyka bezpieczne. Cukrzykom poleca się jedzenie owoców jagodowych (maliny, jeżyny, borówki, truskawki), owoców cytrusowych (pomarańcze, grejpfruty), także agrestu, porzeczek, jabłek, śliwek i wiśni.

Suszone śliwki – rano czy wieczorem?

Suszone śliwki mają niski indeks glikemiczny, co oznacza, że są świetnym wyborem dla osób zmagających się z cukrzycą typu 2. Badania potwierdzają, że suszone śliwki skutecznie zmniejszają ryzyko rozwoju choroby. Warto więc wprowadzić je do swojej diety, nawet w ramach profilaktyki.

O jakiej porze najlepiej jeść śliwki suszone? Według dietetyków, najlepszą porą na zjedzenie śliwek suszonych jest wczesny poranek. Warto jedna pamiętać o tym, aby śliwki wcześniej namoczyć w wodzie. Poleca się, aby suszone śliwki zalać wodą wieczorem, odstawić na noc i spożywać rano po przebudzeniu. Można także wypić wodę, w której przez noc moczyły się śliwki. Jest ona bogata w wiele cennych składników odżywczych. Śliwki suszone nie tylko zapobiegają dalszemu rozwojowi choroby, ale także wpływają korzystnie na proces odchudzania i poprawiają trawienie.

Jakie owoce są najlepsze przy cukrzycy typu 2?

Wiele osób wychodzi z błędnego założenia, że przy cukrzycy typu 2, wszystkie owoce powinny zostać wyeliminowane z diety. Oczywiście wiele owoców składa się przede wszystkim z fruktozy, czyli cukru prostego występującego tylko w owocach. Niemniej jednak są owoce, które mają niski indeks glikemiczny, a więc są całkowicie bezpieczne dla cukrzyków.

Do takich owoców możemy zaliczyć maliny, jeżyny, truskawki, agrest, borówki, jagody, wiśnie, śliwki i owoce cytrusowe.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *