Zdrowie

Sposoby na menopauzę

menopauza - jak sobie radzić?

Okres przekwitania to etap w życiu kobiety, któremu towarzyszy bardzo dużo uciążliwych objawów związanych bezpośrednio ze spadkiem produkcji estrogenu. Dla wielu pań to niezwykle trudny czas, głównie pod względem akceptacji procesu starzenia i pogodzenia się z faktem nieodwracalnego zahamowania pewnych mechanizmów. Niestety, postawa wielu Polek wobec menopauzy i radzenia sobie z nią wciąż pozostawia wiele do życzenia, głównie ze względu na niską samoświadomość oraz lęk związany z terapią hormonalną i innymi metodami terapeutycznymi.

Menopauza, klimakterium, przekwitanie, czyli… kiedy, co i jak?

Menopauzą określa się ostatnie krwawienie miesiączkowe, a więc to, po którym przez rok nie nastąpiło następne. Ta faza występuje zwykle pomiędzy 45. a 50. rokiem życia i wpisana jest w okres klimakterium, a więc okres okołomenopauzalny, który rozpoczyna się na kilka lat przed wystąpieniem ostatniego krwawienia i może trwać jeszcze przez długi czas po nim. Wtedy jajniki stopniowo zmniejszają produkcję estrogenów i poziom hormonów zaczyna spadać, co jest zwiastunem końca etapu prokreacyjnego. Główne objawy związane z okresem przekwitania można podzielić na:

  • Fizyczne – uderzenia gorąca i łomotanie serca, wysokie ciśnienie, bóle stawów, zawroty głowy, przesuszenie skóry, wypadanie włosów, spadek libido, wzrost wagi
  • Psychiczne – huśtawka nastrojów, bezsenność, uczucie ciągłego zmęczenia, pogorszenie pamięci, trudności z koncentracją, odczuwanie niepokoju, depresja

Charakterystyczne są także zmiany zanikowe, jakie dokonują się w tkankach narządów płciowych, pęcherza, gruczołu piersiowego i kości. Z menopauzą bardzo często powiązane są także powikłania związane z układem krwionośnym oraz zaburzenia metaboliczne.

Preparaty pochodzenia naturalnego dla kobiet w okresie menopauzy

Alternatywą dla indywidualnej terapii hormonalnej dobieranej przez lekarza, która polega na suplementacji hormonów są preparaty pochodzenia roślinnego, np. na bazie ekstraktów z koniczyny czy soi. Mogą to być leki lub suplementy diety, które często dają pozytywne efekty w łagodzeniu objawów menopauzy. Warto jednak pamiętać, aby świadomie dokonać wyboru, tzn. zapoznać się ze składem, właściwościami oraz sprawdzić skuteczność kliniczną i bezpieczeństwo stosowania. W tym celu warto skonsultować się z lekarzem, który zasugeruje najwłaściwsze opcje.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *