Aranżacje

Zadbaj o dobry sen, czyli jaką wybrać kołdrę

kołdra w łóżku

Łóżko ustawione, stelaż gotowy, materac kupiony – co z pościelą? Wbrew pozorom nie tylko dobrej jakości łóżko odpowiada za wartościowy wypoczynek. W trakcie snu ciało powinno się w pełni zregenerować, by rano było gotowe do działania. Dobór kołdry czy poduszek to nie jedynie kwestia wzoru i koloru. Oczywiście należy dopasować pościel do wystroju wnętrza, ale od estetyki zdecydowanie ważniejszy jest komfort użytkowania. Na co się zdecydować?

Oferty sklepów sprzedających pościel są ogromne. Wystarczy zajrzeć pod hasło „łóżka Kraków”, by zobaczyć, jak łatwo się w tym pogubić i w efekcie wybrać coś, co nie będzie odpowiednie dla zdrowia. Nawet najbardziej elegancko wyglądająca kołdra się nie sprawdzi, jeśli nie będzie wykonana z odpowiedniego materiału albo dopasowana do wymiarów łóżka.

Rozmiary pościeli

Standardowe rozmiary poszewki na kołdrę to 140 x 200 cm i 140 x 220 cm. Nie ma też większego problemu z zakupieniem takiej o wymiarze 200 x 200 cm albo 220 x 240 cm. Trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy pościel ma posłużyć do łóżka jedno- czy dwuosobowego (choć można też zaopatrzyć się w dwie osobne kołdry). Jeśli planowany jest także zakup narzuty, również musi być dostosowana do wymiarów, by odpowiednio zakryć pościel.

Rodzaje kołder – materiały

W przypadku wypełnienia kołdry istnieje naprawdę szeroki wybór:

  • puch – jedna z popularniejszych opcji. W zależności od ilości wykorzystanego materiału, kołdra może posłużyć w zależności od pory roku. Są bezpieczne dla alergików i wytrzymałe, szczególnie te z puchem gęsim;
  • wełna – również doskonała dla alergików, a przy tym dobrze utrzymuje ciepło;
  • jedwab – dość drogi materiał, ale chroniący przed reakcjami alergicznymi, a ponadto bardzo przyjemny w dotyku;
  • pierze – nieco podobne do puchu (pióra są mieszane właśnie z nim), jednak kołdry z takim wypełnieniem są zdecydowanie cięższe i słabiej utrzymują ciepło;
  • włókno bambusowe – lekkie, miękkie, dostosowujące się do pory roku;
  • włókno poliestrowe lub silikonowe – elastyczne, dobrze przepuszczają powietrze i niewiele ważą.

Z czego powinna być zrobiona poszewka na kołdrę?

To zależy od preferencji estetycznych i wystroju sypialni. Flanela, bawełna i satyna dobrze utrzymują ciepło oraz są delikatne w dotyku, choć czasem wymagają prasowania i mogą ulegać odkształceniom. Mniej przyjemne w użytkowaniu są krepa i mikrowłókno, ale za to są niezwykle łatwe w utrzymaniu. Z kolei len idealnie nada się na upały.

Każda pościel, bez względu na materiał, powinna być regularnie wietrzona, prana i prasowana (jeśli tego wymaga).

W kołdry i poduszki dopasowane do potrzeb i wystroju wnętrza można zaopatrzyć się na https://expertsnu.pl/

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *