Aranżacje

Ciepła barwa światła – jak działa i gdzie warto ją zastosować?

Ciepła barwa światła w mieszkaniu

Dobranie odpowiedniej mocy światła żarówki to jeszcze nie wszystko – warto także zwrócić uwagę na jej barwę, ponieważ to właśnie ona wpływa na nasz nastrój. Obecnie najczęściej decydujemy się na zakup żarówek o barwie ciepłej. Jak dokładnie działa na nas i gdzie warto zastosować takie źródła światła?

Barwa ciepła to znana przez wielu z nas barwa żarówek żarowych, które kiedyś były najbardziej popularne, ale obecnie ustąpiły miejsca nowocześniejszym technologiom. Jest lekko żółtawa czy pomarańczowa, barwą przypomina płomień świecy czy ogniska. Aktualnie w sprzedaży możemy znaleźć również żarówki o barwie neutralnej czy naturalnej oraz barwie zimnej, które mają bardziej biały oraz niebieskawy odcień, ale mają one już inne zastosowanie niż te o barwie ciepłej, na której chcemy się skupić.

Żarówka o barwie ciepłej – czyli jaka?

Żarówki o brawie ciepłej to żarówki żarowe, niektóre świetlówki kompaktowe oraz żarówki ledowe, które są kupowane dzisiaj bardzo często. Ciepłą barwę światła mają też – http://centrumswiatla.pl/pl/producer/Philips-lampy/13. Najczęściej oznaczane są odpowiednio przez producenta na opakowaniu, dlatego możemy dowiedzieć się od razu, z jakim typem barwy światła mamy do czynienia. Oznaczenie „barwa ciepła” może być jednak różne w zależności od producenta. Powinniśmy zatem zwrócić również uwagę na oznaczenie temperatury barwowej, która określana jest w kelwinach – K. Im niższa wartość K, tym światło ma bardziej ciepłą barwę. Najczęściej mamy do czynienia z barwą ciepłą przy wartościach 2700 – 3300 K.

Jak światło o ciepłej barwie wpływa na człowieka?

Światło mające ciepłą barwę jest przede wszystkim relaksujące i odprężające dla człowieka. Zachęca nas do wypoczynku oraz do snu, dlatego polecane jest do stosowania w tych pomieszczeniach, w których chcemy się zrelaksować. Doskonale nadaje się do sypialni oraz do pokojów dziecięcych, a także często stosowane jest w salonach, w których również spędzamy czas po zmroku, przygotowując się do pójścia spać. Oczywiście, światło o barwie ciepłej sprawdzi się też w innych pomieszczeniach, na przykład na korytarzach czy w kuchni, gdy chcemy uzyskać kojący, odprężający efekt.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *