Zdrowie

Mocne bóle głowy – poznaj najczęstsze przyczyny

Ból głowy

Ludzkie ciało jest niezwykłą maszyną. Sieć zależnych od siebie połączeń i układów, stale pracuje i przesyła między sobą informacje, których celem jest nasze życie, ale i przeżycie. Organizm stale przekazuje na zewnątrz informację o swojej kondycji i podpowiada co należy zrobić, aby usprawnić jego funkcjonowanie.

Dokuczliwa pomoc

Jednym z najpowszechniej występujących w ciele wskazówek dotyczących potrzeb organizmu jest ból. Natura wyposażyła nas w odczuwanie bólu, aby dobitnie dać nam do zrozumienia, że należy zlikwidować źródło, z którego ten ból się bierze. Stąd chociażby ból od gorąca, uderzenia lub złamania. Są to odczucia bólowe, na które reagujemy mimowolnie, bez zastanowienia. Zwyczajnie nasz czas reakcji np. na obecność ognia na skórze byłby zbyt wolny i nasz mózg robi to za nas.
Co jednak w przypadku bólu, który towarzyszy nam tak często, że może nawet przestaliśmy już zwracać na niego szczególna uwagę w ciągu codziennych obowiązków?

Powody bólu głowy

Takim bólem, do którego zdecydowana większość z nas już przywykła jest oczywiście mocny ból głowy. Lekceważenie go jest ogromnym błędem, ponieważ przyczyny bólu głowy mogą leżeć u źródła wielu poważnych schorzeń i zagrożeń, przed którymi nasze ciało stara się nas poinformować zawczasu.

Do najczęstszych powodów powstawania silnych migren można zaliczyć:

– odwodnienie – w trakcie utraty wody przez organizm, jednym z pierwszych organów, który stara się przed tym chronić jest mózg. Kurczy się on w sobie, odrywając się jednocześnie w niewielkim stopniu od czaszki, co w efekcie wywołuje uczucie bólu,

– niedostateczna ilość snu – problemy ze snem są podłożem wielu niebezpiecznych dolegliwości, w tym silnych migren,

– długotrwały brak pokarmu – kluczem do zachowana równowagi jadłospisu jest jedzenie mało, ale często,

– brak aktywności fizycznej – siedzący tryb życia mało ruchu sprzyja migreną. Nawet mała dawka ruchu znacznie poprawia krążenie, a co za tym idzie ukrwienie i dotlenienie organizmu, co przekłada się na zmniejszenie bólu.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *