Zdrowie

3 powody, dla których warto wybrać dietetyka klinicznego

dietetyk kliniczny

W dzisiejszych czasach słowo ,,dietetyk” kojarzy się głównie z osobą, która pomaga zrzucić zbędne kilogramy. Nic bardziej mylnego! Dietetyk bowiem to ktoś, kto dba o sposób prawidłowego odżywiania, nie tylko u ludzi z nadwagą.

Taka osoba specjalizuje się w doradztwie żywieniowym, rozpisuje indywidualne jadłospisy na podstawie stanu zdrowia, a także stosuje leczenie żywieniowe. I jeśli ,,zwykły” dietetyk być może jest w stanie zająć się samym procesem odchudzania, to dietetyk kliniczny posiada wszelką wiedzę i kompetencje, aby zadbać nie tylko o sylwetkę, ale głównie o zdrowie swojego pacjenta. W tym artykule poznasz 3 powody, dla których warto skorzystać z pomocy wykwalifikowanego dietetyka klinicznego, a nie osób, które dobierają diety bez żadnego wykształcenia w tym kierunku.

Postępowanie dietetyczne w chorobach

Dietetyk kliniczny to osoba, która przede wszystkim dysponuje zdobywaną przez lata wiedzą na temat postępowania dietetycznego w różnych chorobach. Bardzo często zdarza się, że konkretne schorzenia wymagają odpowiednio dobranej diety (choroby dietozależne) i prawidłowo ułożonych jadłospisów. Menu w tych przypadkach powinno być układane w taki sposób, aby posiłki zapewniały maksimum potrzebnych składników odżywczych. Takim postępowaniem żywieniowym, w celu zapobiegania albo hamowania rozwoju choroby, w prawidłowy sposób zajmie się jedynie dietetyk kliniczny. Taki specjalista bowiem zdobył wiedzę w zakresie zależności występujących między układem pokarmowym a innymi układami w organizmie człowieka, potrafi dokonać oceny stanu odżywiania pacjenta, przeanalizować wyniki wielu badań, w tym laboratoryjnych, a co za tym idzie – w bezpieczny sposób pomóc pacjentowi.

Odpowiednie dziedziny dietetyki

Decydując się na pomoc wykwalifikowanego dietetyka klinicznego mamy możliwość wyboru między np. dietetykiem sportowym a psychodietetykiem. Każda z tych dziedzin dietetyki bowiem zajmuje się opracowywaniem diet i sposobem odżywiania poszczególnych grup społecznych. Dietetyk sportowy na przykład posiada wiedzę z zakresu wpływu odpowiednich składników odżywczych na zwiększenie efektywności na treningach. Specjalista w tej dziedzinie jest w stanie za pomocą odpowiednio ułożonego jadłospisu poprawić wyniki sportowe albo zalecić żywienie suplementacyjne. Psychodietetyk natomiast jest w stanie skoncentrować się na psychologicznym źródle danego problemu, na przykład związanego z nadwagą, i wykorzystując wiedzę z zakresu psychologii ,,przegadać” problem otyłości z pacjentem. W tych przypadkach doskonale może sprawdzić się dietetyk kliniczny online,,Zwykły” dietetyk, nieposiadający wykształcenia z żadnych z wymienionych dziedzin, nie jest w stanie efektywnie pracować z poszczególnymi grupami społecznymi.

Zaburzenia żywieniowe

Dietetycy kliniczni, w odróżnieniu od dietetyków bez wykształcenia medycznego, są w stanie pomóc pacjentom z zaburzeniami odżywiania, takimi jak na przykład anoreksja czy bulimia. Połączenie wiedzy z zakresu psychologii i medycyny może pomóc w przypadku takich problemów jak: nadmierne objadanie się, przesadne obliczanie spożywanych kalorii, nagła utrata masy ciała czy jadłowstręt. Tylko wykwalifikowany dietetyk kliniczny posiada kompetencje do leczenia zaburzeń żywieniowych, które zazwyczaj są bardzo skomplikowane, a pacjenci wymagający. Specjalista od zaburzeń żywieniowych musi być również bardzo ,,delikatny” a jednocześnie stanowczy w rozmowach z osobami posiadającymi wspomniane problemy żywieniowe. Wiedza z zakresu psychologii i psychiatrii jest kluczowa w rozwiązywaniu, często wstydliwych, problemów z otyłością bądź zbyt niską wagą ciała. 

W niemal wszystkich problemach, związanych z odżywianiem, może pomóc dietetyk kliniczny online. Nieważne zresztą, czy będzie to osobista wizyta w gabinecie, czy rozmowa zdalna. Najważniejsze jest, aby zawsze wybierać wykwalifikowanych dietetyków klinicznych, którzy, dzięki zdobywanej przez lata wiedzy, potrafią ułożyć odpowiednie jadłospisy bez uszczerbku na zdrowiu swoich pacjentów. 

Wiele informacji na temat schorzeń oraz diet klinicznych znajdziesz na blogu https://hashtagdiet.pl/blog/

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *