Podróże

6 najciekawszych zabytków Krakowa

atrakcje krakowa

W Krakowie znajduje się wiele zabytków i miejsc, które naprawdę warto zobaczyć. Jest dobrze skomunikowany z innymi miastami. Możesz do niego dojechać pociągiem, autobusem lub autem. Z największych polskich miast codziennie organizowane są loty do Balic. Zobacz, co warto zobaczyć w stolicy Małopolski.

Muzeum Czartoryskich

Muzeum Czartoryskich jest jednym z najstarszych polskich muzeów. Znajduje się w trzech zabytkowych budynkach w centrum Krakowa. Możesz tutaj zobaczyć antyki, porcelanę, kryształy, ryciny, rysunki, monety, medale i gobeliny. Muzeum oferuje również doskonałą kolekcję sztuki egipskiej, etiopskiej, nubijskiej, koptyjskiej i antycznej.Głównym skarbem muzeum jest prawdopodobnie jeden z najsłynniejszych obrazów Leonarda da Vinci- Dama z gronostajem.

Rynek Podziemny

Znajduje się cztery metry pod Rynkiem Głównym. To wyjątkowa, podziemna trasa, która prowadzi turystów przez stragany średniowiecznych kupców, odkryte podczas archeologicznych wykopalisk. Możesz tu zobaczyć eksponaty multimedialne, filmy video i średniowieczne artefakty, które przybliżą Cię czasy średniowiecza w dawnej stolicy Polski. Stała ekspozycja “Śladem europejskiej tożsamości Krakowa” odtwarza historię miasta od pierwszych osadników do średniowiecza.

Barbakan

Budynek fortyfikacyjny jest jednym z największych zabytków średniowiecznej architektury wojskowej w Europie. Wyróżnia się potężną, oryginalną konstrukcją. Barbakan powstał w latach 1498-1499, by chronić północną część fortyfikacji krakowskich, pozbawionej naturalnej tamy wodnej. Wewnętrzna średnica wynosi 24,4 m. Ściany mają grubość 3 m. Na trzech piętrach Barbakanu zlokalizowanych jest 130 strzelnic. Ma także siedem wież, z których rozciąga się wspaniały widok. Kiedyś wokół Barbakanu była wytoczona głęboka fosa o szerokości do 26 metrów. Dno fosy wyłożono kamiennymi płytami, a wodę dostarczano z pobliskiej Rudawy. Obecnie Barbakan jest jednym z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Katedra na Wawelu

Odgrywa wyjątkową rolę w historii Polski i tożsamości Polaków. Od wieków jest miejscem kultu św. Stanisława, nierozerwalnie związanym z ideą zjednoczenia i niepodległości państwa polskiego. Katedrę otaczają trzy imponujące wieże. Na zlokalizowanej od północy wieży Zygmuntowskiej zawieszony jest słynny Dzwon Zygmunta.

Rynek Główny

To nie tylko największy plac w mieście, ale także jeden z największych rynków w Europie. Otaczają go malownicze kamienice. Mieszczą się przy nim również sklepy, restauracje i muzea. Możesz też tu zobaczyć słynne zabytki Krakowa, takie jak kościół Św. Wojciecha z XII wieku, wieża ratuszowa, Sukiennice, pomnik Adama Mickiewicza i Kościół Mariacki. Przez plac przebiega Droga Królewska, główna trasa średniowiecznego miasta prowadząca z Bramy Floriańskiej na Wawel.

Wawel

Na liście krakowskie zabytki znajduje się też z całą pewnością Wawel. To wapienne wzgórze górujące nad centrum Krakowa i Wisłą. Stoi na nim imponujący Zamek, który przez kilkaset lat był siedzibą polskich królów. Oprócz tego  znajduje się tu również Katedra na Wawelu i Smocza Jama. W pobliżu biegną bulwary wiślane, idealne na spacery i przejażdżkę rowerową.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *