Aranżacje

Basen ogrodowy – sezonowy czy całoroczny?

basen w ogrodzie

Basen w przydomowym ogrodzie to idealne rozwiązanie na letnie, upalne dni oraz pomysł na odpoczynek i wspólne spędzanie czasu z rodziną. Posiadacze ogrodów często stają więc przed wyborem, czy zainwestować w basen sezonowy, czy też całoroczny. Obie opcje posiadają swoje wady i zalety, dlatego warto rozważyć je, aby wybrać rozwiązanie najbardziej dopasowane do potrzeb i oczekiwań domowników. 

Rodzaje basenów ogrodowych

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów basenów ogrodowych. Są to modele uważane za typowo sezonowe, takie jak baseny dmuchane oraz te całoroczne, na przykład baseny stelażowe lub drewniane. Każdy z nich charakteryzuje się innymi parametrami i właściwościami, które warto przeanalizować przed dokonaniem wyboru. 

Basen ogrodowy dmuchany

Basen dmuchany to najtańsza opcja. Jest stosunkowo tani i prosty w montażu. Najczęściej występuje w ogrodach jako rozrywka dla najmłodszych, ale dostępne są również w większych wersjach. Ich zdecydowaną zaletą jest nie tylko cena, ale również to, że woda w nich nagrzewa się dość szybko. Wśród wad takiego rozwiązania wymienić można brak możliwości podłączenia wody do napełnienia oraz pompy filtrującej, przez co wodę trzeba wymieniać często. Baseny te łatwo mogą również ulec przebiciu.

Źródło: https://www.s-mumo.pl/baseny-ogrodowe,c11.html

Basen ogrodowy rozporowy

Basen rozporowy ma formę konstrukcji z dmuchanym kołnierzem, a swój kształt otrzymuje po wypełnieniu go wodą. Jest to rozwiązanie również zaliczane do sezonowych. Tego rodzaju baseny występują w bardzo zróżnicowanych rozmiarach. Zazwyczaj są one nieco większe niże te dmuchane. Baseny rozporowe są też nieco droższe od dmuchanych odpowiedników. Czyszczenie takich basenów jest dość proste. Baseny stelażowe powinny być montowane na twardej i równej nawierzchni. Dzięki temu nie ulegną uszkodzeniu oraz zniekształceniu. 

Basen ogrodowy stelażowy

Baseny stelażowe to najbardziej złożone i skomplikowane pod względem konstrukcji rodzaje basenów ogrodowych. Najczęściej traktowane są jako modele całoroczne. Montaż basenów stelażowych oparty jest w całości na specjalnym stelażu, który gwarantującym im dużą stabilność oraz odporność na urazy mechaniczne. Do wad takiego rozwiązania można zaliczyć długi czas rozkładania oraz dość często skomplikowany sposób zamontowania go w przydomowym ogrodzie.  Ta trudność najczęściej sprawia, że baseny te nie są demontowane na jesień i zimę, a więc stoją w ogrodzie przez cały rok. Zaletą basenów stelażowych jest przede wszystkim dostępność w naprawdę dużych rozmiarach. Dzięki temu mogą z powodzeniem służyć nie tylko w celach rekreacyjnych, ale również do pływania czy innych aktywności w wodzie. 

Basen ogrodowy – sezonowy czy całoroczny?

Wybór odpowiedniego rodzaju basenu ogrodowego zależy od wielu czynników. Są to przede wszystkim potrzeby i preferencje domowników, ale również budżet, jaki jesteśmy w stanie przeznaczyć na ten zakup. Jeśli basen ma być przeznaczony głównie dla dzieci, najlepiej wybrać tańszą opcję jednego z modeli sezonowych. Takie baseny są tanie oraz szybkie w montażu i występują w niewielkich rozmiarach. Natomiast jeśli z basenu mają korzystać dorośli domownicy, może warto zastanowić się nad nieco trwalszymi i większymi konstrukcjami. Są one droższe i trudniejsze w montażu, ale mogą służyć przez cały rok i nie trzeba ich demontować na zimę. Basen całoroczny sprawdzi się również w przypadku osób uprawiających zimowe aktywności, takie jak morsowanie. 

Odpowiednio dobrany basen ogrodowy to przyjemność dla każdego z domowników oraz gości. Z dużego basenu korzystać mogą dorośli domownicy. Z mniejszych modeli korzystać mogą natomiast bezpiecznie dzieci. Podczas wyboru basenu należy zwracać więc uwagę przede wszystkim na jego rozmiar oraz dopasowanie do terenu w ogrodzie. Wybór determinuje również budżet.  W przypadku basenów ogrodowych nie warto również jednak oszczędzać. Wysokiej jakości baseny są droższe, ale dzięki temu, że są trwalsze, posłużą przez długie lata. Tymczasem sezonowe opcje dmuchane bardzo często ulegają niszczeniu, na przykład przebiciu. 

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *