Kuchnia

Jaki ekspres ciśnieniowy to kawy wybrać? Wady i zalety poszczególnych typów

Wykonywanie kawy w ekspresie

Ekspres do kawy stał się krótkim czasie jednym z najważniejszym urządzeń w gospodarstwie domowym. Niektórzy traktują go już jako niezbędny element wyposażenia kuchni, który czyni to pomieszczenie bardziej eleganckim. Inni z kolei doceniają jego funkcjonalność. W chwili obecnej największą popularnością cieszą się ciśnieniowe ekspresy do kawy. Wraz z chwilą pojawienia się na rynku wyparły one kupowane dotąd chętnie ekspresy przelewowe. Są od nich wprawdzie nieco droższe, ale zapewniają wyższy komfort użytkowania i większą szybkość zaparzania kawy.

Co należy wziąć pod uwagę wybierając ciśnieniowy ekspres do kawy?

Pierwszą kwestią jest oczywiście typ urządzenia. Jeśli ekspres ma być używany okazyjnie i nie zajmować zbyt dużo miejsca, warto postawić na niedrogi ciśnieniowy ekspres ręczny. Ekspres automatyczny jest lepszym rozwiązaniem, gdy w gospodarstwie domowym mieszka większa liczba osób. Jest on również łatwiejszy w obsłudze, gdyż posiada wbudowany młynek do kawy. Warto także zwrócić uwagę na system spienienia i podgrzewania mleka.

Niektóre ciśnieniowe ekspresy do kawy oferują także funkcję wstępnego parzenia, które wzmacnia aromat kawy. Poszczególne modele posiadają dodatkowe funkcje różnego typu np. płytę podgrzewającą czy filtr wody. Podczas zakupu istotną kwestią jest oczywiście też wygląd urządzenia. Ekspresy należą do sprzętów eleganckich, które prezentują się efektownie i nadają klasy każdemu wnętrzu.

Typy ekspresów ciśnieniowych do kawy

Ciśnieniowe ekspresy do kawy pozwalają na uzyskanie kawy o głębokim smaku i bogatym aromacie. Woda pod wysokim ciśnienie spływa na zmielone ziarna wypłukując z nich bowiem wszystkie składniki i alkaloidy odpowiedzialne za ich moc i smak. Taka kawa jest o wiele zdrowsza niż ta parzona w tradycyjny sposób. Podczas zakupu ekspresu ciśnieniowego do kawy należy zdecydować się na jeden typ ­ ręczny, automatyczny lub kapsułkowy. Na rynku spotkać można również ekspresy podwójne, które łączą w sobie dwie funkcje ­ ekspresy ciśnieniowego ręcznego oraz przelewowego. Taki sprzęt może się przydać podczas przyjęć dla większej ilości osób, gdy trzeba będzie zaparzyć kilkanaście kaw.

W ekspresie ręcznym kawę umieszcza się w specjalnej łyżce montowanej do urządzenia. W ten sposób można zaparzyć maksymalnie dwie filiżanki kawy jednocześnie. Później łyżkę i sitko trzeba oczyścić i ponownie napełnić kawą. Zwykle w zestawie znajduje się kilka sitek o różnych rozmiarach przeznaczonych do różnych rodzajów kawy. Nieco droższe są ekspresy ciśnieniowe do kawy ze stałym sitkiem, które można w szybki sposób opróżnić z fusów przy pomocy jednego przycisku. 

Zdecydowanie wygodniejsze i łatwiejsze w obsłudze są ekspresy automatyczne. Prezentują się równie elegancko co te ręczne. Wystarczy wsypać do pojemnika ziarna kawy, wlać wodę, a urządzenie samoczynnie wykona resztę pracy. Ekspresy tego typu za każdym razem mielą ziarna, a kawa jest niezwykle aromatyczna. Ponadto ich czyszczenie także nie jest skomplikowane. Fusy są automatycznie usuwane do specjalnego zbiornika, który trzeba jedynie co jakiś czas opróżnić i przepłukać.

Różne sposoby zaparzania kawy

W ekspresie ciśnieniowym do kawy jest ona zaparzana pod wysokim ciśnieniem. Większość dostępnych na rynku modeli wtłacza wodę pod ciśnieniem 15 barów. Są to najlepsze warunki do zaparzania ziaren kawy. Ponadto wszystkie ekspresy są wyposażone w system podgrzewania i spieniania mleka. Pozwala to na przygotowanie napojów kawowych takich jak cappuccino czy mocha. Dla miłośników cappuccino zaprojektowano ciśnieniowe ekspresy do kawy z systemem Cappuccinatore. Wówczas wystarczy do pojemnika z mlekiem włożyć wężyk, a maszyna wykonuje całą pracę związaną z przygotowaniem napoju. Niektóre modele wyposażone są nawet w łatwo demontowalne pojemniki na mleko. Jeśli domownicy lubią różne rodzaje kawy warto zainwestować w urządzenie z opcją regulacji mocy kawy.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Już przed zakupem warto przemyśleć, gdzie ciśnieniowy ekspres do kawy będzie stał. Urządzenie to jest bardzo eleganckie i pasuje do każdego wnętrza. Dodaje kuchni klasy i elegancji. Jednak należy pamiętać, że zajmuje sporo miejsca, a dostęp do niego powinien być swobodny. Większość automatycznych ekspresów ma wbudowany filtr wody. Dzięki niemu woda każdorazowo woda jest oczyszczana.Niektóre posiadają także specjalną kontrolkę informującą o konieczności wymiany filtra. Przydatnym akcesorium może być również płyta podgrzewająca.

Można niej postawić filiżanki w celu podgrzania. Ciepłe naczynia dłużej utrzymują ciepło napoju. Niektóre modele oferują także funkcję wstępnego parzenia, dzięki której kawa jest jeszcze bardziej aromatyczna.

Wybór ekspresu ciśnieniowego do kawy nie jest rzeczą prostą. Należy zastanowić się bowiem nad jego typem, przeznaczeniem i oczekiwaną funkcjonalnością. Różne modele oferują różnorodne udogodnienia i mają swoje plusy oraz minusy. Nie bez znaczenia jest także design, urządzenie trzeba bowiem dopasować do estetyki wnętrza. Dobrze wybrany ekspres sprawi, że kuchnia wyda się znacznie bardziej elegancka i luksusowa.

Tekst: Sylwia Janisz portal lifeandmore.pl

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *