Moda

Rodzaje tkanin i ich wykorzystanie w życiu codziennym

Rodzaje tkanin

Tkaniny towarzyszą nam w życiu codziennym, choć zwykle nawet nie zwracamy na nie uwagi. Tymczasem każdy z nas codziennie w coś się ubiera, pod czymś śpi, coś wiesza na oknach. Materiały są zarówno częściami garderoby, jak i wystroju wnętrza. Ważne jest wiec, aby umiejętnie je wybierać i nauczyć się odróżniać dobre tkaniny od tych kiepskich, które są słabej jakości.

Tkaniny można w dużym skrócie podzielić na naturalne oraz sztuczne. Tkaniny naturalne pochodzą z roślin lub zwierząt. Bawełna jest pochodzenia roślinnego, wełna to tkanina wykonywana z owczego runa, len również jest pochodzenia roślinnego, jedwab natomiast to efekt pracy motyli jedwabników. Naturalne tkaniny są bardzo dobrej jakości, bezpieczne w użytkowaniu, nie niszczą się i nie odkształcają podczas prania. Co więcej, uszyte z nich ubrania na długo zachowują fason, a zasłony czy dekoracje do domu doskonale się prezentują. Naturalne materiały są jednak sporo droższe niż ich sztuczne zamienniki.

Wysoka jakość i spory wybór materiałów

Naturalne tkaniny idealnie sprawdzają się jako materiały pościelowe czy tkaniny do pokoju dziecięcego. Ich  wybór w dużym stopniu zależy od indywidualnych preferencji i upodobań. W ostatnim czasie, wraz z modą na życie w stylu eko, do łask powrócił len jako materiał na ubrania. Ubrania lniane są doskonale uszyte, mają świetną jakość, jednak trzeba też pamiętać, że mogą być uciążliwe w codziennym użytkowaniu, gdyż mocno się gniotą, trzeba też zachowywać sporą ostrożność podczas ich prania. Materiały bawełniane natomiast świetnie sprawdzają się na pościel, gdyż są bezpieczne dla zdrowia, a przy tym trwałe, wytrzymałe i wygodne w użytkowaniu. Można je również wykorzystać jako tkaniny do pokoju dziecięcego – z pewnością lepiej się sprawdzą niż sztuczne materiały, które bywają bardziej efektowne, ale szybko tracą swój pierwotny wygląd i stają się wypłowiałe pod wpływem słońca czy częstego prania.

Sztuczne materiały nie zawsze się sprawdzają

Wśród włókien sztucznych, które mają spore zastosowanie na rynku wnętrzarskim oraz ubraniowym można wymienić między innymi materiały celulozowe, octanowe oraz kauczukowe. Włóknem celulozowym jest między innymi wiskoza wykorzystywana do szycia ubrań oraz ozdób okiennych. Popularne są też takie materiały sztuczne, jak poliester, elastan i poliamid. Zwykle występują one w połączeniu z materiałami naturalnymi, tworząc różne zestawienia i domieszki. Włókna sztuczne doskonale sprawdzają się do szycia ubrań oraz materiałów do wystroju wnętrza. Mają sporo zalet – nie gniotą się, łatwo je utrzymać w czystości, czasem są też bardziej trwałe i wytrzymałe niż materiały naturalne. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli są z nich uszyte ubrania, mogą być one niezdrowe, niewygodne w użytkowaniu. Warto więc za każdym razem zadać sobie pytanie, po co kupujemy dany materiał, do czego ma służyć i przede wszystkim – jakie jego zalety najbardziej nas interesują. Pamiętajmy również, że im lepsza jakość materiału, tym wyższa będzie jego cena.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *