Uroda

Szyja i dekolt w letniej odsłonie! O pielęgnacji skóry szyi i dekoltu

Pielęgnacja skóry

Większość kobiet w codziennej pielęgnacji dużą wagę przykłada do skóry twarzy, zapominając jednocześnie o szyi i dekolcie. Niejednokrotnie taka niekonsekwencja działania doprowadza do tego, że zadbana cera znacznie odznacza się od pomarszczonej skóry na szyi i dekolcie. Jest to problem, który nasila się szczególnie w okresie wakacji, kiedy słoneczna pogoda zachęca do wybierania letnich kreacji. Na czym powinna polegać pielęgnacja skóry i dekoltu? I jakie zabiegi medycyny estetycznej mogą poprawić wygląd tych partii ciała?

Pomarszczona szyja i przebarwienia na dekolcie, czyli objawy starzenia się skóry

Skóra na szyi i dekolcie różni się od tej na twarzy. Jest cieńsza, z mniejszą ilością podściółki tłuszczowej oraz gruczołów łojowych. Różnica w budowie przesądza o tym, w jaki sposób skóra się starzeje. Oznaki mijającego czasu na twarzy, szyi i dekolcie są więc bardzo różne.

Jak wyjaśnia dr n. med. Maria Noszczyk, dermatolog z warszawskiej Kliniki Melitus i współzałożycielka Towarzystwa Medycyny Przeciwstarzeniowej i Anti-Aging – najczęstszym objawem starzenia się szyi i dekoltu jest utrata jędrności i elastyczności. Wraz z osłabieniem sprężystości skóry u części kobiet pojawiają się zmarszczki grawitacyjne – podwójny podbródek, który podobnie jak “chomiki” wynika z tendencji do opadania tkanek. Natomiast na dekolcie pod wpływem mijającego czasu występują głównie zmarszczki strukturalne-poduszkowe, czyli takie, które utrwalają się w efekcie stałego ugniatania skóry w trakcie snu. Mówiąc o starzeniu się skóry, nie można pominąć także kwestii promieniowania słonecznego. Proces fotostarzenia szczególnie łatwo daje się zauważyć pod postacią przebarwień. Najbardziej widoczne są brązowe plamy właśnie na dekolcie i czole, nic w tym dziwnego, skoro te miejsca są zwykle odsłaniane i wystawiane na słońce bez odpowiedniej ochrony.

Jak dbać o skórę, aby bez obaw móc latem odsłonić szyję i dekolt? Trzeba pamiętać o codziennej pielęgnacji i, w razie potrzeby, wspomagać jej działanie zabiegami medycyny estetycznej – podkreśla dr Noszczyk.

Krem przeciwzmarszczkowy z filtrem UV, czyli domowa pielęgnacja szyi i dekoltu

Na ogół do pielęgnacji szyi i dekoltu wystarczające są zwykłe kremy przeciwzmarszczkowe do twarzy. W ich składzie znajdują się bowiem składniki aktywne, które skutecznie poradzą sobie z objawami starzenia się skóry w tych partiach ciała. Należy jednak stosować je regularnie!

U osób z bardziej pomarszczoną szyją i dekoltem, które potrzebują silniejszego wsparcia, niejednokrotnie zaleca się stosowanie w tych miejscach kosmetyków przeciw rozstępom, ponieważ są to produkty ukierunkowane głównie na pobudzenie włókien podporowych skóry – tłumaczy dermatolog z Kliniki Melitus. Jeżeli chodzi o przebarwienia, można próbować pozbyć się ich przy pomocy kremów wybielających, aczkolwiek niejednokrotnie konieczna okazuje się laseroterapia. Łatwiejsze od usuwania plam barwnikowych jest ich profilaktyka. Skóra szyi i dekoltu jest w zasadzie stale wystawiana na działanie promieni słonecznych, dlatego też nie tylko latem, ale przez cały rok, warto wybierać kremy zawierające odpowiedni wskaźnik SPF.

Fotoodmładzanie, fale radiowe, mezoterapia, czyli pielęgnacja szyi i dekoltu w gabinecie medycyny estetycznej

Mezoterapię na szyję i dekolt można traktować jako działanie prewencyjne i wykonywać ją na przykład przed urlopem, aby przygotować skórę na dużą dawkę słońca. Jest to bowiem zabieg, który wykonuje się jako profilaktykę przeciwstarzeniową, w celu poprawienia nawilżenia skóry i stymulowania jej procesów regeneracyjnych (zwłaszcza po zastosowaniu zabiegów złuszczających i laserowych). Mezoterapia to kontrolowane mikrouszkodzenia skóry, poprzez które dostają się do jej głębokich warstw składniki aktywne podanych preparatów. Mogą to być różne substancje. Dobiera się je w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta. Znajdują się wśród nich między innymi koktajle z dodatkiem peptydów biomimetycznych, które pobudzają produkcję naturalnego kolagenu, poprawiając tym samym jędrność i elastyczność skóry, a także preparaty ze stabilizowanym kwasem hialuronowym, doskonałym nawilżaczem, dodatkowo wypełniającym drobne zmarszczki i zgniecenia na dekolcie. W Klinice Melitus wykonuje się także mezoterapię osoczem bogatopłytkowym. Taka terapia autologiczna ma wiele zalet, jest bardzo naturalna i skuteczna – przekonuje dr Noszczyk. Ostrzykiwanie skóry własnym materiałem autologicznym silnie mobilizuje komórki do regeneracji i odbudowy uszkodzonych tkanek.

Innym sposobem na pielęgnację szyi i dekoltu są zabiegi z wykorzystaniem fal radiowych, nazywane termoliftingiem. Fale radiowe, podgrzewając komórki skóry znajdujące się poniżej naskórka, powodują skrócenie włókien kolagenowych, dzięki czemu stymulują powstawanie nowego kolagenu. Termolifting Infini rekomendowany przez Lecznicę Melitus, to doskonały sposób na pojędrnianie pomarszczonej szyi i dekoltu, nawet z dużą liczbą zmarszczek strukturalnych.

W przypadku, gdy powierzchnia szyi i dekoltu obciążona jest nie tylko objawami procesu starzenia się skóry, ale także szkodliwego wpływu promieniowania słonecznego, polecany jest zabieg fotoodmładzania. IPL stosowany w naszej Klinice – mówi dermatolog z Kliniki Melitus. Sprawdza się on u większości pacjentów z takimi problemami. IPL, czyli intense pulse light – intensywne pulsacyjne światło to urządzenie, które reaktywuje tkanki skóry i poprawia aktywność komórkową, w rezultacie wygładzając zmarszczki i czyniąc skórę elastyczną i naprężoną.

Oprócz tego intensywne światło pulsacyjne jest pochłaniane przez melaninę, co sprawia, że plamy barwnikowe i przebarwienia brązowieją, a następnie złuszczają się aż do całkowitego zniknięcia. Dla wzmocnienia efektu po IPL niejednokrotnie zaleca się wykonanie zabiegu laserem frakcyjnym, który dodatkowo rozjaśnia skórę i wygładza powierzchnię naskórka.

Dbanie o skórę szyi i dekoltu nie musi być ani uciążliwe, ani skomplikowane. Wystarczy odpowiednia i, co ważne, regularna codzienna pielęgnacja połączona z ochroną przeciwsłoneczną. A kiedy proces starzenia się skóry zacznie wymykać się spod kontroli, z pomocą przychodzą zabiegi medycyny estetycznej na szyję i dekolt – opisane metody są bardzo skuteczne, mało inwazyjne i ogólnodostępne.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak pielęgnować skórę szyi i dekoltu, wejdź na strony Kliniki Melitus lub odwiedź jej gabinet na warszawskim Żoliborzu!

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *