Uroda

Jak pielęgnować starzejącą się skórę?

dojrzała kobieta

Nie ważne jak bardzo chcielibyśmy zataić swój wiek, pogarszający się stan naszej skóry zdradzi go zawsze. Pojawiające się zmarszczki oraz przebarwienia nie pozostawią cienia wątpliwości. Starzejemy się, a skóra razem z nami. Rozpoznanie starzejącej się skóry nie jest może wielką zagadką, ale jak o nią zadbać, żeby znów była jędrna i gładka? Oto pytanie.

Starzejąca się skóra jest cieńsza niż w młodości i często charakteryzuje się szarym kolorytem. Z wiekiem postępuje także znaczne pogłębianie się zmarszczek, na co narażona jest w pierwszej kolejności skóra sucha i wrażliwa. Proces starzenia się skóry jest oczywiście kwestią indywidualną i uzależniony jest chociażby od naszych genów. Dlatego też u jednych zmarszczki pojawiają się szybciej, a u innych później. Geny nie są jednak jedynym czynnikiem warunkującym stan naszej skóry. Równie istotna jest pielęgnacja jaką stosowaliśmy przez te wszystkie lata. Jeśli nie dbaliśmy o odpowiednie nawilżenie i odżywienie skóry, to proces jej starzenia się będzie z pewnością przebiegał szybciej niż u osób, które regularnie ją pielęgnowały.

Zadbać o starzejącą się już skórę nie jest wcale tak łatwo. Wszelkie składniki pielęgnacyjne i odżywcze zawarte w kosmetykach, nie działają na nią już tak skutecznie jak dawniej. Jest to problematyczne, ponieważ starzejąca się skóra wymaga właśnie silnego nawilżenia oraz odpowiedniego odżywienia. Dlatego zaleca się stosowanie kremów bogatych w składniki, takie jak pochodne witaminy A i C oraz koenzym Q10. Dobrym pomysłem na uzupełnienie codziennej pielęgnacji będą również odżywcze maseczki oraz skoncentrowane sera. Regularne oczyszczanie naszej skóry z pewnością poprawi jej kondycję, a jednocześnie zwiększy efektywność stosowanych kosmetyków.

Czasem jednak działanie na własną rękę nie wystarcza. Wtedy warto zajrzeć do kliniki urody i oddać się w ręce specjalistów, którzy ułożą dedykowany do naszych potrzeb program pielęgnacyjny. Można również pomyśleć o zabiegach oferowanych przez medycynę estetyczną. Najczęściej korzysta się z toksyny botulinowej, kwasu hialuronowego bądź też nici PDO, które pozwalają na osiągnięcie dużo lepszych efektów w krótkim czasie. Takich specjalistycznych zabiegów nie jest w stanie zastąpić żaden z naszych codziennych rytuałów. Nie należy jednak o nich zapominać, gdyż właśnie zabiegi wykonane w klinice w parze z pielęgnacją domową mogą przynieść najlepszy oczekiwany efekt.

Tekst opracowany przy współpracy z kliniką urody Beauty Duty z Warszawy.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *